Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 601 i 601-A).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga chciałem przedstawić nasze stanowisko odnośnie do wniesionego projektu ustawy.
Po części nie podzielam jednak tego optymistycznego podejścia, że z tego rozwiązania skorzysta 90% polskich podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego że na pewno nie wszyscy z nich będą zainteresowani rozwiązaniem, które jest przyjęte w tym projekcie, chyba że faktycznie będzie ono istotnie zmienione.
Z uwagą wysłuchałem stanowiska przedstawionego przez pana ministra Kowalczyka. Tylko, panie pośle, trochę to zabrzmiało jak mocna hipokryzja, bo przez 8 lat nie zrobili państwo w zakresie ułatwień dla drobnych przedsiębiorców właściwie nic, pomijając kwestię utrudnień wprowadzonych przez Polski Ład. A dzisiaj jedynie ograniczył się pan do krytyki rozwiązania przedstawionego przez rząd w zakresie wprowadzenia kasowego PIT-u dla drobnych przedsiębiorców. Liczę jednak na to, że w pracach w komisji zechcecie państwo przedstawić konstruktywne rozwiązania, które ewentualnie poprawią ten projekt i będą korzystne dla przedsiębiorców. Nie ukrywam też, że liczę na to, że w końcu pan poseł Sławomir Mentzen pokaże nam swoją wiedzę w zakresie podatków i także przedstawi konstruktywne propozycje do ustawy, pewnie na posiedzeniu komisji, a nie na sali plenarnej.
(Poseł Sławomir Mentzen: Jeszcze 10 minut i pokażę.)
Wracając do meritum. Co do projektu ustawy, on faktycznie jest ograniczony do części przedsiębiorców. Tak się zresztą dzieje nie tylko w Polsce, dlatego że generalnie zasadą prowadzenia działalności jest stosowanie zasady memoriałowej, a nie zasady kasowej. Dlatego też faktycznie tutaj ograniczenia są jedynie do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, nie w formie spółek, z obrotem do 250 tys. euro, niestety brutto, a nie netto. Jest tutaj wyłączenie sprzedaży do konsumentów... Znaczy, nie można zaliczyć, stosować tej metody przy sprzedaży dla konsumentów, a jedynie w zakresie transakcji B2B.
Dodatkowa ewidencja faktur, która będzie musiała być prowadzona przez przedsiębiorcę chcącego zastosować kasowy PIT, co będzie się wiązało także z tym, na co słusznie zwróciło uwagę w konsultacjach Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, że wówczas usługa księgowa będzie zapewne droższa dla przedsiębiorcy, dlatego że to będzie nie tylko kwestia dodatkowej ewidencji faktur sprzedaży z kasowym PIT-em, ale przede wszystkim kwestia sprawdzania, czy została dokonana zapłata. A więc będzie konieczna analiza wyciągów bankowych, raportów kasowych i pilnowanie, kiedy co zostało zapłacone.
To, że zostają wyłączone z kasowego PIT-u sprzedaż aktywów w postaci środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jest całkowicie uzasadnione, panie pośle, dlatego że jednocześnie podatnik zalicza do kosztów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. A więc zasadne jest, że zasada memoriałowa będzie stosowana do sprzedaży takich aktywów.
Jeśli chodzi o ryzyka związane z tą ustawą, z tego, co widzę, ona niestety może umożliwiać nieuczciwym podatnikom wykorzystywanie instytucji kasowego PIT-u w ten sposób, że podmiot, który zostaje zarejestrowany jako podatnik korzystający z kasowego PIT-u, może w ramach danego roku podatkowego wystawiać faktury niekoniecznie opiewające na realną wartość przedmiotu sprzedaży. Mogą być one zawyżone, a więc niejako mogą spełniać kryteria pustych faktur z odroczonym istotnie terminem płatności i wówczas, teoretycznie zgodnie z prawem, po stronie wystawcy takiej faktury przez 2 lata nie zaistnieje przychód, ponieważ będzie on korzystał z dobrodziejstwa PIT-u kasowego, a po stronie nabywcy, zgodnie z zasadą memoriału, taka faktura będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu. Na to trzeba będzie na pewno zwrócić uwagę z tego względu, że to rodzi ryzyka pewnych nieprawidłowości związanych z podatkami.
Oczywiście ta ustawa rozwiązuje także kilka innych problemów, które są tu ujęte, z jednej strony może takich jednostkowych, drobnych, ale z drugiej - bardzo istotnych dla systemu podatkowego. Nad tym także się pochylimy w czasie prac na posiedzeniach komisji i dlatego też w imieniu klubu Polska 2050 oczywiście wnioskuję o przekazanie ustawy do prac w komisji, w której będziemy już (Dzwonek), mam nadzieję, pracować merytorycznie. Dziękuję.