Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 602).
Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Ministrze! Wysoka Izbo! Bardzo się cieszę, że wprowadzamy zmiany. Sam osobiście uczestniczyłem w rozmowach z transportowcami, byłem też na granicy. Bardzo się cieszę. Cieszę się też z deklaracji, że to jest początek. To jest naprawdę budujące, bo tak jak tutaj mówimy, sytuacja branży transportu międzynarodowego jest do pilnej poprawy.
Prezentowany projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw to przede wszystkim odpowiedź na postulaty polskiej branży transportowej zgłaszane podczas protestów i sposób na wyrównanie szans polskich przewoźników poprzez ukrócenie nieuczciwej konkurencji. Kontrole wykazują, że w praktyce mają miejsce przypadki wielokrotnego wykorzystywania zezwolenia uprawniającego do jednokrotnego przejazdu przez lub na terytorium kraju, m.in. poprzez niewypełnianie blankietu tego zezwolenia. W związku z powyższym istnieje pilna potrzeba uporządkowania obszaru międzynarodowych przewozów drogowych wykonywanych przez przewoźników mających siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej właśnie poprzez uszczelnienie systemu elektronicznej kontroli zezwoleń zagranicznych. Istotą proponowanych zmian jest przede wszystkim lepsza ewidencja przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe i umożliwienie efektywnego wykorzystania danych gromadzonych w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, zwanego dalej systemem SENT, w kontroli przewozów wykonywanych przez przewoźników zagranicznych.
Projekt wprowadza obowiązek administracyjny dla wszystkich zagranicznych przewoźników drogowych, którzy dokonują konkretnych międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy lub przewozów kabotażowych rzeczy. Chodzi o wprowadzenie dodatkowych obowiązków, jak np. wyposażenie środka transportu w lokalizator, ograniczeń - wynikających z tego, że otrzymywany numer referencyjny jest ważny przez 10 dni - oraz pewnych sankcji. Zgodnie z proponowanymi zmianami kontrola przewozu towarów polegająca m.in. na sprawdzeniu przestrzegania obowiązków w zakresie przekazywania aktualnych danych geolokalizacyjnych środka transportu obejmie weryfikację wskazań lokalizatora albo zewnętrznego systemu lokalizacji. Kierujący w toku kontroli przewozu towarów będzie obowiązany umożliwić kontrolującemu wykonanie wyżej wymienionej weryfikacji.
Propozycja skrócenia vacatio legis, aby nowe przepisy weszły w życie już z dniem 1 listopada 2024 r., jest bardzo potrzebna, bo potrzeba zmian jest pilna. Dziękuję bardzo.