Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy (druk nr 556).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Na wstępie chciałam podziękować za przygotowanie tego projektu. Podpisałam się pod nim, miałam tę przyjemność. Uważam, że jest to projekt, który usprawni działanie nie tylko partii politycznych, ale również urzędów. Uwzględni rzeczy, o których słyszymy na ulicach podczas zbierania podpisów. Jako osoba, która wiele godzin spędziła na zbieraniu podpisów, słyszałam różne argumenty, dlaczego ludzie boją się podpisywać pod listami. To nie jest kwestia tego, że boją się, że ktoś zobaczy, że udzielają jakiemuś komitetowi poparcia. Argument, który pojawia się najczęściej, to jest po prostu lęk o własne dane osobowe, o to, jak one zostaną użyte, lęk przed tym, żeby nie zostały użyte niezgodnie z intencją i celem. Ten projekt właśnie wychodzi naprzeciw tym lękom i rozwiązuje związane z nimi kwestie, tak abyśmy nie musieli już dłużej zostawiać ludzi z poczuciem, że nie wiedzą, co się z tymi danymi dzieje. My oczywiście ich za każdym razem zapewniamy, że dane są przekazywane komisji wyborczej, że karty są niszczone.
Przejście na podpisy cyfrowe, tak żebyśmy mogli skorzystać z faktu, że żyjemy w XXI w., to jest nie tylko usprawnienie dla takich organizacji jak właśnie partie polityczne, ale także dla urzędników, którzy spędzają długie godziny na weryfikowaniu wszystkich kart z podpisami, które przynosimy podczas rejestracji zarówno komitetów, jak i list wyborczych. Naprawdę, ci urzędnicy mają co robić, oni wielokrotnie podkreślają, że dla nich to jest ogromne obciążenie, ponieważ są odciągnięci od swoich codziennych zajęć po to, żeby weryfikować te podpisy. Oni oczywiście robią to dlatego, że wiedzą, że to od ich pracy i odpowiedzialności zależą dobrze zrealizowany proces wyborczy i rejestracja zarówno komitetów, jak i kandydatów. Biorąc pod uwagę to, że jesteśmy w stanie to zrobić, mamy do tego narzędzia takie jak ePUAP czy mObywatel, mamy różne formy weryfikowania internetowego obywateli, skorzystajmy z tego, dajmy to uprawnienie.
Co więcej, chciałabym, żebyśmy w komisji porozmawiali o tym, żeby pójść o krok dalej, tzn. żeby porozmawiać o poszerzeniu tego uprawnienia na inicjatywy obywatelskie, tak żeby również obywatele mogli z tego skorzystać. Z jednej strony to jest oczywiście usprawnienie dla partii politycznych, ale potrzebujemy również poszerzenia tego, ułatwienia. Rozmawialiśmy na tej sali o zwiększeniu zaangażowania obywatelskiego, padały piękne słowa. Zaangażowanie obywatelskie nie polega tylko na tym, że raz na kilka lat ktoś podpisze listę komitetu, żeby komitet mógł się zarejestrować, żeby kandydaci mogli się zarejestrować, ono polega również na tym, że obywatele włączają się w inicjatywy obywatelskie i pod tymi inicjatywami zbierają podpisy. Więc chciałabym, żebyśmy w komisji na poważnie rozważyli kwestie poszerzenia tej ustawy o ułatwienia właśnie dla obywateli, żeby oni również mieli możliwość łatwiejszego dostępu do narzędzi, które już dzisiaj oferuje im prawo.
My oczywiście będziemy popierać ten projekt, popieramy ten projekt ustawy, mam nadzieję, że ona wejdzie w życie. Chciałabym tylko odnieść się do jednej rzeczy, która tutaj padła, tzn. rejestracji, zbiórki podpisów pod rejestracją list i kandydatów, a nawet, gdyby udało się to poszerzyć, inicjatywy obywatelskiej. Do głosowania przez Internet jest daleka droga. My nie popieramy głosowania przez Internet, ponieważ uważamy, że niesie to szereg ryzyk. Ale ułatwienia w postaci zbierania podpisów przez Internet, rejestracji zarówno inicjatyw obywatelskich, jak i list kandydatów i komitetów w wyborach to jest coś, co po prostu powinniśmy zrobić. Jest to naturalna droga z uwagi na to, że coraz częściej i coraz chętniej sięgamy po rozwiązania komunikacji elektronicznej, wysyłaniu dokumentacji elektronicznej. Jesteśmy w stanie z wieloma już urzędami komunikować się w ten sposób. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość się temu sprzeciwia, ale oczywiście rozumiem, że ma teraz potrzebę bycia opozycją totalną. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla obywateli, urzędników, jak i organizacji, mam nadzieję, że również obywatelskich. Dziękuję. (Oklaski)