Oświadczenia.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przez Polskę przetacza się bardzo ważna dyskusja. Co z CPK? Co z Centralnym Portem Komunikacyjnym? My od początku dla tego projektu mówiliśmy: tak. Realizowaliśmy ten projekt, są decyzje środowiskowe. Nie wie o tym premier polskiego rządu. Szkoda.
Ale to Polacy powinni odpowiedzieć na pytanie: Co z CPK? I powinni odpowiedzieć na nie mieszkańcy poszczególnych regionów i poszczególnych miast. Co CPK oznacza dla Pomorza Zachodniego? Co oznacza dla stolicy tego regionu, a więc Szczecina? To jest 258 km zmodernizowanych linii kolejowych, 13 km nowych linii, m.in. linia 401, 402, 434 i 435, a więc między Szczecinem Dąbiem a Goleniowem i dalej, między Goleniowem a portem lotniczym Szczecin Goleniów. To są konkrety, które wynikają z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który rozchodzi się, można powiedzieć, oddziałuje na całą Polskę.
Ale to nie tylko kolej. To także drogi, chociażby droga S10 między Szczecinem a Warszawą, tak szalenie potrzebna. Jeszcze jak byłem wojewodą, ogłoszono osiem przetargów właśnie na budowę tej drogi, po to żeby połączyć Szczecin ze stolicą kraju najkrótszą, najtańszą, najbezpieczniejszą drogą bez opłat poprzez autostradę poznańską. To też są konkrety, to też jest część strategii budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. (Dzwonek)
Jeżeli chodzi o połączenia kolejowe, to skrócenie czasu dojazdu ze Szczecina do Warszawy o połowę to naprawdę możliwość szansy rozwoju całego kraju, ale także rozwoju Szczecina i całego Pomorza Zachodniego. Wszyscy powinniśmy powiedzieć: tak dla CPK. I mam nadzieję, że ten rząd nie zmarnuje tego wielkiego, dziejowego projektu. (Oklaski)