Oświadczenia.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 2 lutego uczestniczyłam w uroczystych obchodach 80. rocznicy pacyfikacji wsi Szczecyn i wsi Borów, pacyfikacji dokonanej na ludności cywilnej zamieszkującej tereny obecnej gminy Gościeradów i gminy Annopol w powiecie kraśnickim. Mieszkańcy tych wiosek tracili życie całymi rodzinami za to, że pomagali walczącym. Zapłacili oni najwyższą cenę za swój patriotyzm okazywany w zwykłych, ludzkich odruchach. Brutalna pacyfikacja Szczecyna, Borowa i sąsiednich miejscowości była dokładnie przygotowaną i bezwzględnie wykonaną akcją zbrodniczą Niemców, faszystów, stanowiącą identyfikowalny odwet za pomoc, o której hitlerowcy wiedzieli, okazywaną przez ludność narodowemu podziemiu.
Bestialskie mordy ludności polskich wsi w czasie okupacji hitlerowskiej dokonywały się nie tylko na terenach wschodniej Polski, nie tylko na Lubelszczyźnie, na mojej Lubelszczyźnie, z której pochodzę. Takie sytuacje miały miejsce w całej Polsce. Ludzie ginęli w obronie wolności, w obronie polskości, w obronie ojczyzny, w której my dzisiaj żyjemy.
Zwracam się z gorącą prośba, z apelem, aby kultywować pamięć o tych cichych bohaterach wojny, by historia naszego narodu (Dzwonek) była żywą historią, byśmy zawsze jako Polacy patrioci oddawali hołd i należny szacunek pomordowanym, a przede wszystkim byśmy tę historię przekazywali kolejnym młodym pokoleniom. Niech pamięć minionych wydarzeń kształtuje naszą tożsamość i tożsamość przyszłych pokoleń. Dziękuję. (Oklaski)