Oświadczenia.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Cel polityki Unii Europejskiej związany z ochroną środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez Europejski Zielony Ład, ograniczenie emisji CO2, w ramach którego proponuje się wyłączenie z użytkowania lasów na obszarze ok. 20% powierzchni kraju, nie dość, że nie zostanie osiągnięty, ponieważ w starzejących się lasach będą obumierać drzewa, a rozkładające się drewno uwalnia do atmosfery CO2, to jeszcze spowoduje deficyt drewna na rynku i utratę wielu miejsc pracy w ważnym dla naszej gospodarce sektorze leśno-drzewnym. Przemysł drzewny generuje 3% PKB Polski. Sama wartość wyeksportowanych mebli w 2020 r. wyniosła 64 mld zł, co udało się powtórzyć w 2023 r. Polska jest największym eksporterem mebli w Europie, wyprzedzając Niemcy i Włochy, oraz drugim na świecie po Chinach, przed USA i Wietnamem.
Szacuje się, że dzięki lasom i pozyskiwaniu drewna generuje się w Polsce ok. 460 tys. miejsc pracy. Zmniejszanie tylko o 10% pozyskania drewna spowoduje, że blisko 5 tys. małych przedsiębiorców będzie musiało zakończyć działalność. Są to pracownicy zakładów usług leśnych, lokalnych firm transportujących drewno, lokalne tartaki i mniejsi producenci przedmiotów z drewna, takich jak meble, więźby dachowe, stolarka drzwiowa i okienna, podłogi, schody itd.
Ponadto ograniczenie pozyskania na taką skalę spowoduje, że wydłuży się droga transportu drewna od miejsca pozyskania do miejsca jego przerobu, a tym samym zwiększy się ślad węglowy, co ma oczywisty negatywny wpływ na zmiany klimatu.
W kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i ograniczenia emisji CO2 to gospodarka leśna może odegrać kluczową rolę, bowiem w pewnym wieku przyjętym w gospodarce leśnej jako wiek rębności drzewa zaczynają pochłaniać mniej CO2 i mówiąc kolokwialnie, bardziej (Dzwonek) opłaci się odmłodzić las i wymienić pokolenie, niż utrzymywać las do naturalnego zamierania drzew. Najbardziej opłacalne dla klimatu jest, jeśli dodatkowo pozyskane drewno, a z nim akumulowany węgiel będą wykorzystane...
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję, panie pośle.
Bardzo proszę, pan poseł Piotr Górnikiewicz, Polska 2050.
Poseł Fryderyk Sylwester Kapinos:
Jeszcze sekundę, panie marszałku.
...do produkcji przedmiotów wykorzystywanych przez długie lata, jak np. domy z drewna, konstrukcje dachowe, stolarka drzwiowa i okienna itd.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję uprzejmie, panie pośle.
Poseł Fryderyk Sylwester Kapinos:
Jeszcze ostatnie zdanie, panie marszałku.
Biorąc pod uwagę przedstawione fakty, wyłączy z użytkowania 10%, 20% powierzchni lasu, będzie działaniem nieskutecznym w walce z redukcją CO2, a negatywne skutki dla społeczeństwa i gospodarki mogą być kosztowne.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Panie pośle...
Poseł Fryderyk Sylwester Kapinos:
Dziękuję bardzo. (Oklaski)