Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 167 i 172).
Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Szanowni Panowie Ministrowie czy z ministerstwa! Proszę państwa, rozmawiamy o bezpieczeństwie na drogach w kontekście dyskutowanego raportu. Choć w ostatnich latach wiele już udało się osiągnąć, wciąż jeszcze bardzo długa droga przed nami, żeby osiągnąć bezpieczeństwo. Ono jest osiągalne, ale pod warunkiem, że działania przez nas podejmowane będą działaniami skutecznymi. W związku z tym mam do panów parę pytań.
Po pierwsze, chciałabym nawiązać do kwestii kursów, które pozwalają na kasowanie punktów karnych za nadmierną szybkość. Czy oceniacie, że ten mechanizm rzeczywiście daje szansę na to, żeby kierowcy jeździli wolniej? Czy raczej czyszczą sobie konto z tych punktów? To oznacza też dużą nierówność, bo na tego typu mechanizm mogą sobie pozwolić osoby bogatsze, które po prostu kupują sobie możliwość likwidacji punktów karnych. Ale może jest inna opinia. Będę wdzięczna za odniesienie się do tej kwestii.
Druga sprawa to edukacja. Zgadzam się z głosami, że edukacja jest niezwykle ważna. W szczególności chciałabym zwrócić uwagę na wciąż jeszcze ogromną tolerancję dla pijanych kierowców, także w rodzinie. Kierowca, który się napił, zamiast bezwarunkowo być powstrzymanym przez członków rodziny przed wejściem do samochodu i prowadzeniem, często jeszcze jest do tego przez rodzinę nakłaniany. (Dzwonek) W każdym razie nie przeszkadza mu się wsiąść do samochodu. Czy są planowane jakieś działania edukacyjne? Chodzi o to, żeby presja rodzinna, presja społeczna wpłynęła na postawy samych kierowców, żeby nie wsiadali pijani do samochodów, żeby ograniczali prędkość i generalnie żeby było bezpieczniej na drodze. Dziękuję bardzo. (Oklaski)