Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 167 i 172).
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Panie i Panowie Posłowie! Chcemy bezpieczeństwa na drogach. W tym zakresie niewątpliwie ważne zadanie mają WORD-y i ich egzaminatorzy. Chodzi o proces edukacji i egzaminy na prawo jazdy. Jest to niezwykle ważna kwestia. Chodzi o rozwiązania dotyczące dodatkowych szkoleń i egzaminów, aby zmniejszyć liczbę punktów karnych za przekroczenie przepisów ruchu drogowego.
Chciałabym poruszyć inny temat. Istotną kwestią jest kwestia kadry, pracowników, egzaminatorów WORD-u. Tak się składa, że na terenie Polski wynagrodzenia egzaminatorów są różne, nie są ujednolicone. Przykładem jest województwo podkarpackie, gdzie wynagrodzenia pracowników WORD-ów wynoszą ok. 60% kwoty wynagrodzeń w innych rejonach kraju.
Chcę porównać dwie kwestie. Zdaję sobie sprawę, że organem prowadzącym jest samorząd województwa, ale w tym zakresie marszałkowie mają podobne wynagrodzenia. Pracownicy zarządów województw mają podobne wynagrodzenia. Chodzi o różnicę dotyczącą pracowników WORD-ów, którzy wykonują identyczną pracę na terenie kraju. Moje pytanie brzmi: Czy znacie państwo ten problem w tym zakresie? Jak zamierzacie rozwiązać ten problem, żeby pracownicy WORD-ów z Podkarpacia mieli podobne wynagrodzenia jak pracownicy w innych częściach kraju? To jest pierwsza kwestia.
Przechodzę do drugiej kwestii, czyli liczby przeprowadzanych egzaminów, która została zmieniona. Chodzi mi o to, ile (Dzwonek) egzaminów mogą przeprowadzić poszczególni egzaminatorzy. Ta liczba została zmniejszona. W jaki sposób wpływa to m.in. na kolejkę i oczekiwanie w przyszłości na egzamin na prawo jazdy? Myślę, że powinniśmy myśleć o przyszłości, bo to, co już jest, jest dzisiaj tylko statystyką. Bardzo zależy nam na bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Dziękuję bardzo.