Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 167 i 172).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Po zmianach, jakie zostały wprowadzone w polskim Prawie o ruchu drogowym, można powiedzieć, że nasze warunki bezpieczeństwa poprawiły się. Szczególnie zauważalne jest to, że kierowcy już się nauczyli tego, że trzeba ustępować pierwszeństwa pieszym. Sama jestem kierowcą, więc mogę powiedzieć, że ustępujemy pierwszeństwa pieszym. Trzeba by było jeszcze trochę popracować nad tym, jak czasami zachowują się piesi, którzy, myślę głównie o osobach młodych, sami nie jeżdżą samochodem, nie są jeszcze kierowcami i nie wyobrażają sobie, jaka jest droga hamowania nawet przy dozwolonej prędkości - jest ona jednak długa, więc pieszy nie może wejść gwałtownie pod koła.
Mam pytanie do panów z ministerstwa, jeśli chodzi o warunki bezpieczeństwa. Czy macie zamiar zwrócić uwagę na zjawisko tzw. jeżdżenia na zderzaku? Szczególnie na autostradach i na drogach szybkiego ruchu występuje takie zjawisko. Samochody podjeżdżają bardzo blisko. Jest to, moim zdaniem, bardzo niebezpieczne. Czy w jakiś sposób będzie to monitorowane, żeby ta odległość była określona, żeby ten przepis był rzeczywiście egzekwowany, żeby kierowcy, którzy to robią nagminnie, byli z tego rozliczani?
Kolejne moje pytanie jest związane z edukacją, o czym mówiłam, jeśli chodzi o dzieci i młodzież. Czy są jakieś zamiary dotyczące tego, aby dzieci i młodzież właściwie wyedukować, możemy powiedzieć, jeżeli chodzi o jakąś edukację komunikacyjną, tak żeby już od najmłodszych lat uświadamiać, jakie są niebezpieczeństwa i jakie są właściwe zachowania w ruchu drogowym? Bardzo dziękuję. (Oklaski)