Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Utrata bliskiej osoby jest wielką traumą dla każdego, kto przeżył ten fakt, a szczególnie jeżeli to ma miejsce w wieku senioralnym. Wtedy wali się cały świat i jeszcze pojawiają się problemy finansowe. Dlatego ten projekt, obywatelski projekt, który trafił dzisiaj pod obrady Wysokiej Izby, jest niezwykle ważny i mam nadzieję, że on nie podzieli losu np. ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia i nie będzie mrożony w komisji, a potem w podkomisji, tylko szybko Wysoka Izba będzie procedowała nad nim.
W trakcie tej debaty usłyszeliśmy wiele słów, które nie mają nic wspólnego z troską o los seniorów. Między innymi przedstawicielki Platformy Obywatelskiej mówią, że to Platforma wprowadziła pierwszą strategię. Podkreśliły te wydarzenia jako historyczny fakt. Chciałabym państwu przypomnieć, że to państwo podwyższyliście wiek emerytalny dla kobiet o 5 lat, o 7 lat, a kobietom na wsi o 12 lat. Za waszych czasów na wsparcie seniorów wydawaliście 3,6 mld zł rocznie, a obecnie jest to ponad 80 mld zł rocznie. Nie wspomnę już o cynicznych wypowiedziach przedstawicieli waszego rządu, rządu koalicji 13 grudnia. Pani ministra niedawno powiedziała, że Polska to kraj młodych, a nie sfrustrowanych seniorów.
Również państwo podwyższyliście wiek emerytalny - mówiliśmy o podwyższeniu wieku emerytalnego (Dzwonek) - wtedy kiedy było największe bezrobocie wśród kobiet powyżej 50. roku życia.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję, pani poseł.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko:
Więc nie zasłaniajcie się troską o seniorów. Obywatele przygotowali ten projekt za was. Mam nadzieję, że ten projekt będzie szybko procedowany, a nie mrożony w komisji, że nie zostanie powołana podkomisja, która będzie go mroziła przez wiele miesięcy. (Oklaski)