Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowni Wnioskodawcy! Szanowne Obywatelki i Obywatele, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej! Śmierć bliskiej osoby to zawsze przede wszystkim bolesne doświadczenie, to przede wszystkim strata emocjonalna. Tego bólu, bólu żałoby państwo nie jest w stanie nikomu zrekompensować. Ale śmierć współmałżonka, osoby starszej to oprócz tego emocjonalnego bólu także cios w domowy budżet, w portfele seniorek czy seniorów, którzy stracili współmałżonków i pozostali ze wszystkimi kosztami gospodarstwa domowego sami. Przecież kiedy znika jedno z małżonków, bynajmniej nie znika połowa kosztów utrzymania domu czy mieszkania. Koszty energii, koszty ogrzewania, koszty mediów - to wszystko zostaje na barkach już nie dwóch, a tylko jednej osoby.
Państwo może chronić i powinno chronić osoby starsze przed tym finansowym ciosem. Taką ochronę, jej wzmocnienie, jej poprawę proponują właśnie wnioskodawcy obywatelskiego projektu ustawy o tzw. rencie wdowiej, projektu przygotowanego wspólnie przez OPZZ i Lewicę, projektu, pod którym podpisało się ponad 200 tys. osób, projektu, który znajduje dziś bardzo szerokie poparcie społeczne, bo ponad 70% Polek i Polaków popiera możliwość łączenia swojego świadczenia ze świadczeniem po zmarłym małżonku.
Procedowany projekt ustawy zakłada proste rozwiązanie, które daje wdowie lub wdowcowi wybór. Po śmierci współmałżonka wdowa lub wdowiec mogliby pobierać 50% emerytury zmarłego małżonka, nie tracąc przy tym prawa do własnej emerytury, lub zdecydować się na pobieranie 100% renty rodzinnej po zmarłym małżonku i zachować połowę własnej emerytury.
Wprowadzimy rozwiązania gwarantujące godne warunki dla seniorów po śmierci współmałżonka - te słowa, to zobowiązanie złożyliśmy w umowie koalicyjnej rządu koalicji 15 października. Dlatego jako Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z ogromną radością przyjmujemy, że Sejm rozpoczął dzisiaj procedowanie nad obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej. Deklarujemy jako ministerstwo pełną gotowość do dalszych prac nad tym projektem w ramach komisji i zakładamy, że gdyby został przyjęty przez Sejm, byłoby możliwe, zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym, wdrożenie go w życie po ok. 6 miesiącach.
Jednocześnie podkreślam, że los osób starszych jest dla ministerstwa, dla rządu i dla całej koalicji 15 października absolutnie priorytetowy. Dlatego - odpowiadam tu posłowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu - opracowaliśmy już w ministerstwie i zgłosiliśmy do dalszych prac rządowych projekt ustawy o podwyższeniu zasiłku pogrzebowego czy projekt o drugiej waloryzacji emerytur. Kolejne projekty przed nami. Zapewniam tutaj panie i panów posłów, że będziemy nad nimi pracować.
Ale dziś tutaj, w Sejmie, wykonujemy wspólnie z obywatelami i obywatelkami pierwszy krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa seniorom, kiedy spotka ich strata osoby najbliższej. Wierzymy głęboko, że polski senior może być bezpieczny. Zapewniamy, że polski senior bezpieczny będzie. Do zapewnienia tego bezpieczeństwa będziemy dążyć nie tylko poprzez słowa, ale przede wszystkim poprzez czyny, bo my wiemy, co to znaczy ˝czyny˝, a nie tylko ˝słowa˝. Dziękuję. (Oklaski)
(Poseł Marcin Porzucek: A odpowiedź na pytania?)