Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32).
Bardzo dziękuję.
Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Skoro było według państwa - już nie ma pań posłanek z PiS-u na sali - naprawdę tak dobrze, to dlaczego liczby mówią coś innego? Np. w 2015 r. emerytury i renty stanowiły ponad 58% przeciętnego wynagrodzenia, a już w 2021 r. - zaledwie 51%. Jeśli za rządów PiS było tak dobrze, to dlaczego w 2015 r. zadłużenie emerytów wynosiło niespełna 3 mld zł, a już w 2021 r. było to ponad 6 mld zł? To jest prawdziwy obraz. Te dane, te statystyki to jest prawdziwy obraz zubożenia emerytów. Ten obywatelski projekt ustawy wychodzi naprzeciw potrzebom seniorów.
Pan poseł Tomaszewski pytał ogólnie o plany związane z polityką senioralną. Kwestia godnych emerytur i właściwej waloryzacji. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z inflacją, to nawet kiedy wypłacane są trzynastki i czternastki, nie wpływają one na zwiększenie w przyszłości wysokości świadczeń, bo tak naprawdę nie wchodzą do podstawy waloryzacji. Dlatego poprzez projektowane przez nas rozwiązanie, czyli drugą waloryzację, będziemy mogli zadbać o wartość otrzymywanych emerytur. Tak więc idziemy w stronę absolutnie systemowych rozwiązań.
Ale w odniesieniu w ogóle do polityki senioralnej, to oprócz właśnie fundamentu, jakim są z pewnością godne emerytury, chodzi również o aktywizację i ochronę zdrowia. Jeśli mówimy o konkretnych projektach w najbliższym czasie, to oczywiście oprócz tych konkretnych rozwiązań, o których powiedziała pani ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, chodzi tu o projekt ustawy o bonie senioralnym, który będzie kierowany głównie do seniorów, którzy potrzebują wsparcia w środowisku i których bliscy są aktywni zawodowo, co sprawia, że ci bliscy nie mogą się nimi bezpośrednio zająć. Druga kwestia to ochrona zdrowia. Wiemy, jak wiele wyzwań związanych z opieką długoterminową stoi przed nami ze względu na starzejące się społeczeństwo. Dlatego dziś mogę powiedzieć, że jest zgoda pana premiera na to, aby powołać zespół międzyresortowy, w skład którego będą wchodzili przedstawiciele ministerstwa rodziny i ministerstwa zdrowia. I myślę, że przegląd tego obszaru pozwoli nam na udzielenie odpowiedzi na to wyzwanie, na sprostanie temu wyzwaniu, jakim jest starzejące się społeczeństwo, poprzez systemowe rozwiązania i konkretne działania.
W najbliższym czasie właśnie te kierunki, rozwiązania w postaci bonu senioralnego czy zespołu do spraw opieki długoterminowej będą stanowiły projekty, na których się skupimy, które przygotujemy w terminie, bym powiedziała, dość krótkim, bo na pewno, jeśli chodzi o projekt czy też założenia do projektu dotyczącego bonu senioralnego, to zgodnie z zapowiedzią w 100 dni będzie to gotowe.
Wiadomo, że polityka senioralna to bardzo rozległy obszar i nie wyobrażam sobie, żebym miała przedstawiać wszystkie rozwiązania sama tu i teraz, bez konsultacji ze środowiskiem i z różnymi stronami społecznymi. Fundamentem jest to, żeby każde rozwiązanie było dobrze przekonsultowane, a głosy płynące ze środowiska były słuchane.
Mogę dziś państwu powiedzieć z tej mównicy, że w grudniu, właściwie 1 stycznia ogłosiłam nabór do Rady do spraw Polityki Senioralnej. I chciałam przy tej okazji bardzo podziękować wszystkim zainteresowanym, bo do tej rady zgłosiły się aż 173 osoby. Miejsc jest 30, ale z pewnością cały potencjał i państwa zaangażowanie wykorzystamy we wspólnej pracy na rzecz seniorów, bo ta przestrzeń jest po prostu olbrzymia. Bardzo dziękuję.