Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 188).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Bardzo się cieszę, że jesteśmy dzisiaj tu po to, aby procedować właśnie nad przedłużeniem tej ustawy. Ustawy, która tak naprawdę spowodowała, że to właśnie my, samorządowcy, którzy jeszcze niedawno w swoich miastach pomagaliśmy uchodźcom, którzy przyjechali do naszych miast w poszukiwaniu schronienia, w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, żeby mogli to miejsce i to bezpieczeństwo znaleźć.
Nie zapomnę, kiedy wybuchł konflikt, w Wałbrzychu przyjmowaliśmy już w pierwszym dniu wieczorem pierwszych uchodźców, którymi się opiekowaliśmy i którym zapewniliśmy schronienie. Stworzyliśmy duży hub, z którego dystrybuowaliśmy pomoc humanitarną. I wysyłaliśmy tę pomoc również na Ukrainę do naszego miasta partnerskiego, do Borysławia. Mer Borysławia Igor Jaworski był niespełna kilka dni temu na spotkaniu noworocznym w Wałbrzychu i dziękował po raz kolejny mieszkańcom za pomoc, którą miasto bezpośrednio dostaje.
Dlatego tak bardzo cieszę się, że przede wszystkim ta ustawa jest przedłużana, ale że ministerstwo również podjęło wysiłki, aby opracować nowe przepisy, bo pamiętajmy, że większość z tych, którzy przyjechali do nas w poszukiwaniu schronienia, tak naprawdę będzie skazana na to, aby zostać u nas jeszcze przez długie lata.
Musimy pamiętać, że w przepisach, które będą przygotowywane, muszą pojawić się nowe przepisy odnośnie do integracji i długofalowego wsparcia. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o zabezpieczenie społeczne, ale chodzi również o zabezpieczenie psychologiczne, chodzi o przygotowanie rynku pracy dla tych osób. Dlatego tak bardzo cieszę się, że zostały podjęte działania. Mam nadzieję, że w ramach przygotowanych rozwiązań prawnych wszystkie palące problemy, które najlepiej znają samorządowcy, zostaną uwzględnione. (Oklaski)