Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 188).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Uczniowie! Za 2 tygodnie miną 2 lata od momentu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Byłem wtedy dyrektorem szkoły. Szok i niedowierzenie, jakie przeżyli uczniowie i uczennice, w tym moi ukraińscy uczniowie, którzy już uczyli się u nas w szkole, spowodowały konieczność udzielenia wsparcia psychologicznego zarówno uczniom, jak i pracownikom. Po 2 kolejnych tygodniach moja szkoła stała się jedną ze szkół węzłowych, które zajmowały się wsparciem dorosłych Ukraińców i młodzieży ukraińskiej. Przez mój gabinet przeszło wiele setek rozerwanych wojną rodzin. Pomagaliśmy znaleźć miejsce zamieszkania, miejsce pracy, miejsce nauki i opieki edukacyjnej dla młodych. W mojej szkole powstały trzy oddziały kształcące w zawodach: technik usług fryzjerskich, ogrodnik, architekt krajobrazu - zwodów, które będą tak niezwykle ważne po zakończeniu konfliktu, tak aby młodzież mogła odbudować swoje państwo.
Ta ustawa i przedłużenie okresu jej obowiązywania jest niezwykle ważna dla uczniów i uczennic pobierających naukę w polskim systemie edukacji. Ich rodzice musieliby przenieść się w środku roku szkolnego, zabierając dziecko z bezpiecznego środowiska i od przyjaźni, które się zawiązały. Taka sytuacja spowodowałaby również zabranie konstytucyjnego prawa dostępu do edukacji, a przecież młodzież ukraińską uczącą się w Polsce chroni polskie prawo.
Jest ona ważna nie tylko dla rodziców i uczniów, ale także dla pracodawców, którzy zatrudniają młodzież ukraińską jako młodocianych pracowników w ramach przygotowania do zawodu lub praktyk zawodowych. Przedłużenie okresu ochrony do końca trwania zajęć dydaktycznych umożliwi pełne zakończenie cyklu kształcenia zawodowego.
Znam wielu obywateli ukraińskich, którzy założyli swoje firmy w Polsce lub pracują legalnie w polskich przedsiębiorstwach. Moja szkoła również zatrudniała i zatrudnia kilka osób jako asystentów nauczyciela ukraińskiego w oddziałach przygotowawczych.
Cieszy mnie również fakt zobowiązania się projektodawcy, tłumaczącego termin przedłużenia do 30 czerwca, że opracowywane są nowe przepisy, które będą dostosowane do obecnej sytuacji zarówno Polski, Ukrainy, jak i Unii Europejskiej. (Dzwonek) Otwiera to okienko analizy sytuacji obywateli Ukrainy na terenie Polski oraz zaproponowanie nowych rozwiązań lub rezygnację z niektórych.
Ufam, że szanowna Izba pochyli się nad tym i jednomyślnie przychyli się do projektu ustawy pomimo kompletnego niezrozumienia ze złożenia sytuacji przez posła, którego kadencja zostanie zapamiętana z akcji gaśniczej i szerzenia hejtu, a obecnie interesującego się życiem seksualnym innych ludzi. Dziękuję. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)