Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 188).
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Brutalna napaść Rosji na Ukrainę wymusiła na świecie, na Europie, ale również na Polsce i Polakach odpowiednie zachowanie godnościowe. Takim zachowaniem jest i była na pewno ustawa o pomocy na rzecz obywateli Ukrainy.
Zanim zadam pytanie, chciałem bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi Pawłowi Szefernakerowi, ówczesnemu pełnomocnikowi do spraw uchodźców wojennych, za to, że właśnie tego typu narzędzie prawne mogło funkcjonować już po kilkunastu dniach od tej brutalnej napaści. Solidaryzm, solidarność, jaka miała miejsce wówczas w Polsce, była niespotykana na skalę światową, rozpoczynając oczywiście od samych Polaków - następnie regulacje prawne, działania rządu na poziomie centralnym, na poziomie wojewódzkim, zaangażowanie samorządów, zaangażowanie organizacji pozarządowych i wielu, wielu innych instytucji i ludzi dobrej woli, którzy widzieli to cierpienie za wschodnią granicą. I dzisiaj mamy dobrą ustawę, która będzie przedłużana o kolejne miesiące.
Natomiast pytania moje w związku z tym są dwa. Jedno dotyczy samej filozofii funduszy. Czy zgodnie z deklaracją jeszcze przedwyborczą będziecie państwo chcieli odchodzić od tzw. funduszy, tak jak to zostało zapowiedziane? Czy kwestia dotycząca (Dzwonek) czerwca jest tym ostatnim okresem? To jest pytanie pierwsze. I pytanie drugie. W ocenie skutków regulacji finansowych, w źródłach finansowania, są zapisane ewentualne oszczędności, ewentualnie obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego. Ale chciałem zapytać: Czy przewidujecie również środki zewnętrzne, które mogą zasilić ten fundusz pomocowy? Czy w tej sprawie rząd poczynił już starania, aby fundusz był zasilony środkami z zewnątrz? Bardzo dziękuję. (Oklaski)