Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 188).
Poczekamy, aż ostudzą się emocje, a niezainteresowani opuszczą salę.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Szanowni państwo, bardzo proszę o uciszenie rozmów.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Szymański:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiejszy dzień, dzień nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, zbiega się niestety z kolejnym okrutnym rakietowym atakiem rosyjskiego agresora na Ukrainę. To, co się stało dzisiaj, ma ewidentny wpływ na to, żeby doprowadzić do jeszcze większej eskalacji tego konfliktu. Ale również i dzisiaj są ofiary tych działań. Dlatego to jest znamienity dzień, bo właśnie dzisiaj możemy nowelizować ustawę, która ma pomóc ofiarom tego konfliktu.
Szanowni Państwo! Mam zaszczyt w imieniu polskiego rządu przedstawić państwu projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawarty w druku nr 188.
Istotą tego projektu jest przedłużenie okresu obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych zawartych w ustawie z dnia z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa do dnia 30 czerwca 2024 r.
Rada Unii Europejskiej w dniu 19 października 2023 r. przedłużyła do dnia 4 marca 2025 r. tymczasową ochronę obejmującą obywateli Ukrainy, którzy mieli opuścić swój kraj w okresie od dnia rozpoczęcia konfliktu, a więc od dnia 24 lutego 2022 r. - wprowadzona ona została decyzją wykonawczą Unii Europejskiej 2022/382.
Mając na uwadze ww. decyzję Rady Unii Europejskiej oraz pilną potrzebę zapewnienia dalszego funkcjonowania rozwiązań prawnych stworzonych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - a obecna regulacja ustawowa obowiązuje do dnia 4 marca 2024 r. - zdecydowano się na ograniczenie projektowanej nowelizacji do przedłużenia obowiązujących przepisów prawnych do dnia 30 czerwca 2024 r. Jednocześnie informuję Wysoką Izbę, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z innymi resortami rozpoczyna prace nad zmianami merytorycznymi, które będą mogły być wprowadzone do kolejnej nowelizacji tejże ustawy, wydłużającej termin jej obowiązywania do dnia 4 marca 2025 r.
Projekt ustawy zakłada zatem w szczególności wydłużenie, jak państwu powiedziałem, do dnia 30 czerwca okresu, w którym pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Ukrainy, którzy przybyli na to terytorium w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, jest uznawany za legalny. Z legalnym pobytem cudzoziemców na terytorium RP wiąże się szereg uprawnień przewidzianych w nowelizowanej obowiązującej ustawie, m.in.: swobodny dostęp do polskiego rynku pracy dla obywateli, którzy legalnie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; prawo do skorzystania z wsparcia z zakresu świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego, rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz świadczenia dobry start, opieki medycznej obejmującej świadczenia medyczne i dostęp do opieki zdrowotnej; możliwość podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy na zasadach obowiązujących obywateli Rzeczypospolitej Polskiej; szczególne zasady przedłużania okresów legalnego pobytu obywateli Ukrainy oraz wydanych im przez organy polskie dokumentów dotyczących uprawnień w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; szczególne regulacje dotyczące uczelni, studentów, nauczycieli akademickich i pracowników naukowych wjeżdżających z terytorium Ukrainy, jak również kształcenia, wychowania oraz opieki nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tymże zakresie; wsparcie podatkowe - projekt ustawy zakłada przedłużenie na kolejny rok korzystnych rozwiązań w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, a także możliwość przyznania świadczeń każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, jednak ten okres nie może być dłuższy i nie będzie dłuższy niż 120 dni. Ww. wsparcie na rzecz obywateli Ukrainy jest finansowane z utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Pomocy na finansowanie lub dofinansowanie zadań dotyczących udzielenia wsparcia na rzecz obywateli Ukrainy, w tym zadań realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza nią.
Mając na uwadze krytyczną sytuację, która ma miejsce teraz na Ukrainie, bardzo proszę Wysoką Izbę i wszystkie siły polityczne o przyjęcie przedmiotowej ustawy koncyliacyjnie, w pełnym konsensusie i zrozumieniu politycznym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Poseł Stanisław Tyszka: Panie ministrze, a koszty? O kosztach pan nic nie powiedział.)