Informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 83 i 151).
Wielce Szanowna Pani Marszałek! Pani Ministro! Szanowni Państwo! Muszę powiedzieć, że naprawdę bardzo się cieszę, że ta tak ważna część aktywności społecznej i w ogóle problematyki społecznej została oddana w ręce pani Marzeny Okły-Drewnowicz, ponieważ znam panią naprawdę od wielu, wielu lat. Jest to osoba bardzo empatyczna i dobrze przygotowana do pełnienia tej funkcji. Naprawdę bardzo się z tego cieszę.
Kochani! Co czwarty Polak ma 60 lat. Możemy sobie zadać pytanie: Kto się nami będzie opiekował na starość? W wielu gminach, szczególnie tych mniejszych, już dawno nie widziano lekarza, ponieważ ostatni lekarz albo umarł, albo przeszedł na emeryturę. Mówiliśmy tutaj o wykluczeniach komunikacyjnych i rzeczywiście starszej osobie trudno jest dojechać gdzieś w sytuacji, kiedy nie ma autobusu. Musi kogoś prosić, a nie zawsze jest taka możliwość. (Dzwonek)
Kolejna rzecz, o której mówiła też pani minister - tylko dokończę - to przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Jest to o tyle ważne, że odchodzimy do papierologii, zresztą słusznie, bo jesteśmy przecież w erze cyfrowej. Ciąży na nas wymóg wypełniania różnych obowiązków, w tym głównie rozliczeniowych. Niektóre z nich możemy w tej chwili wypełnić wyłącznie w formie elektronicznej. Nie ma możliwości, żeby zrobić to w postaci papierowej. To prowadzi do absolutnego wykluczenia osób starszych. Dlatego proszę, żeby pani odniosła się do tej sprawy. Powiem tylko, że jeszcze u pani minister Maląg interweniował w tej sprawie pan rzecznik praw obywatelskich. Dziękuję bardzo.