Informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 83 i 151).
Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Kwestia polityki senioralnej jest niezwykle istotna, powiedzieć można, że z punktu widzenia bardzo wielu najważniejsza. Ona już dziś znajduje się w sferze zainteresowania milionów Polaków, a za chwilę znajdzie się w sferze zainteresowania nas wszystkich, przyszłych seniorów. Ta kwestia jest oczywiście bardzo szeroka i trudno jest w paru zdaniach o niej powiedzieć, bo dotyczy ona dostępu do lekarza, do rehabilitacji, do opieki społecznej, do kultury, do sportu, do edukacji, do uniwersytetów trzeciego wieku, więc tematyka bardzo szeroka.
Przypominam sobie, pani minister, rok 2012, który był takim rokiem seniorów i solidarności międzypokoleniowej, i on był takim asumptem do tego, żeby rzeczywiście w wielu samorządach w skali całego kraju rzeczywiście bardzo dużo się działo. Powstało mnóstwo klubów seniora, powstało mnóstwo polityk lokalnych senioralnych. Być może to, o czym mówił pan poseł Szczerba, rok 2025, nasze przewodnictwo w Unii Europejskiej. Być może warto zaproponować, aby 2025 r. znów był rokiem seniorów (Dzwonek) i solidarności międzypokoleniowej, bo właśnie ta solidarność międzypokoleniowa jest niezwykle istotna. Jeśli kluby seniora, to być może powiązane z opieką przedszkolną. Jeśli polityka mieszkaniowa, to właśnie taka, która umożliwi seniorom, tym, którzy jeszcze są w stanie, aktywne życie.
Jestem przekonany, że polityka senioralna w rękach pani minister będzie miała się tylko i wyłącznie dobrze. Powodzenia, pani minister. (Oklaski)