Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022 wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 85 i 183).
Pani Marszałek! Panie Rzeczniku! Wysoka Izbo! Stwierdzenie: Polska krajem aresztowego bezprawia w ostatnich latach okazało się nie być sloganem. Tu trochę historii, żeby można było wyciągnąć wnioski. 2007 r. - Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, że w Polsce mamy o 50% wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej odsetek osób, które są aresztowane, przebywają w aresztach śledczych, wobec których areszt zarządzany był w sposób nieuzasadniony i których pobyt w areszcie tymczasowym przedłużano.
Po tym okresie, w latach 2009-2015, nastąpiła bardzo znacząca poprawa tej sytuacji. W 2009 r. 11% z ogółu więźniów to były osoby tymczasowo aresztowane. W 2015 r. doszliśmy do niecałych 6%. Po tym roku, proszę państwa, niestety znów nastąpił systematyczny wzrost. Jest tu dziwna zbieżność z okresami rządów PiS - 2007 r. i 2015 r. (Dzwonek) Panie rzeczniku, czy analiza tych spraw nie świadczy także o tym, że wykorzystywano te instytucje do zwalczania oponentów politycznych - także w samorządach? Teraz pytanie bardziej do pani minister. Czy prokuratorzy i inne osoby osoby, które nadużywały swoich uprawnień, poniosą odpowiedzialność? Państwo musi być sprawiedliwe i konsekwentne, ale nie może być opresyjne. (Oklaski)