Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022 wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 85 i 183).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Rzeczniku! W okresie destrukcji za rządów Prawa i Sprawiedliwości i całej Zjednoczonej Prawicy systemu sprawiedliwości i instytucji, które miały stać na straży praw obywatelskich i przestrzegania prawa, jak np. Trybunał Konstytucyjny, to właśnie rzecznik praw obywatelskich był jak samotna wyspa na oceanie, do której obywatel mógł się zwrócić - niezależnie od tego, czy rzecznikiem był pan Adam Bodnar, czy pan Marcin Wiącek. Teraz mówimy o okresie sprawozdawczym obejmującym rok 2022, kiedy wpłynęła rekordowa liczba wniosków - 75 293. Obywatel, szanowni państwo, musi być pewny, że jest instytucja, która będzie reagować na wszystkie informacje dotyczące naruszania wolności i praw człowieka. W każdym, nawet jednostkowym przypadku rzecznik musi dbać o to, żeby zaufanie obywateli do tej instytucji nie zmalało. Przecież przez lata funkcjonowania organ ten wbił się w świadomość obywateli. Tak też było w roku 2022. Rzecznik tego przestrzegał.
W Koalicji Obywatelskiej mamy przekonanie (Dzwonek), że instytucja rzecznika - niezależnie od tego, jakie ugrupowanie sprawuje akurat władzę w Polsce - musi pozostać demokratycznym narzędziem gwarancji praw człowieka i obywatela. Pytanie więc, jakie podejmowano działania służące promocji wśród obywateli działań rzecznika praw obywatelskich i możliwości zwrócenia się do niego w sprawach, które wymagają interwencji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)