Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022 wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 85 i 183).
Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Panie Rzeczniku! Rozmawiając o podsumowaniu pana działalności w 2022 r., nie sposób nie zacząć od podziękowań dla pana zastępczyni pani dr Machińskiej, która przez cały rok 2022 pełniła swoją funkcję i walczyła o przestrzeganie praw człowieka w trakcie trwania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Ratowała pani nie tylko ludzkie życia, ale też honor państwa polskiego. Chapeau bas, pani Hanno!
Ale oczywiście dziękuję też panu, panie rzeczniku, że w informacji o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce zwrócił pan uwagę na trwający kryzys humanitarny. Czytamy w tej informacji, że na podstawie raportu komisarza przy Radzie Europy pan rzecznik przypomniał, że krytycznie ocenia wprowadzone do polskiego porządku prawnego, nieznane wcześniej prawu polskiemu procedury zawracania cudzoziemców do linii granicy oraz wydawania przez komendantów placówek Straży Granicznej postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Rzecznik podkreślił konieczność wdrożeń (Dzwonek) zaleceń przedstawionych w raporcie komisarza praw człowieka Rady Europy w celu poszanowania praw osób poszukujących ochrony międzynarodowej.
Panie Rzeczniku! Chciałabym spytać, jak często zgłaszano się do pana biura z prośbą o interwencję, z informacją o tym, że prawa człowieka nie są przestrzegane na polsko-białoruskiej granicy, i jakie działania pan planuje, by więcej nie dochodziło do tych nielegalnych procedur i by już nigdy żadna osoba nie umarła, nie cierpiała w polskim lesie.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Poseł Klaudia Jachira:
Bo - mam nadzieję, że się co do tego zgodzimy - żaden człowiek nie jest nielegalny. (Oklaski)