Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022 wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 85 i 183).
Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Rzeczniku! Zacznę od słowa podziękowania, podziękowania za to, że po naszym spotkaniu, na które przyszedłem z misją ˝tyle praw dla mniejszości niemieckiej w Polsce, ile praw dla mniejszości polskiej w Niemczech˝, podjął pan ten temat. Na stronie 360 pana sprawozdania jest najważniejsze zdanie, że zgodnie z polsko-niemieckim traktatem z 17 czerwca 1991 r., chodzi o art. 20 ust. 1 - zachęcam, aby Koalicja Obywatelska przeczytała ten fragment - Niemcy zobowiązały się do tego, aby w każdej niemieckiej placówce publicznej był język polski, ojczysty. Nie ma bardziej dyskryminowanej dzisiaj grupy narodowościowej w Europie niż grupa 870 tys. obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na stałe mieszkają w Niemczech, którzy nie mogą uczyć swoich dzieci języka polskiego, ojczystego w niemieckich szkołach.
Panie Rzeczniku! Chciałbym, żeby pan stanął (Dzwonek) za polskimi obywatelami. Stanę za panem murem. I mam również taką prośbę i rekomendację do pani minister Katarzyny Kotuli, aby zająć się tą dyskryminacją. Stanę za państwem murem, ponieważ jest to naprawdę jawna dyskryminacja polskich obywateli, obywateli, którzy nie mogą swoich dzieci uczyć języka polskiego. Uprzejma prośba, aby rok 2023 był rokiem, w którym po 33 latach polskie państwo w sposób skuteczny upomni się o prawa Polaków w Niemczech. Dziękuję. (Oklaski)
(Poseł Krystyna Skowrońska: Pana rząd nie zrobił nic.)