Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022 wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 85 i 183).
Dziękuję.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Rzeczniku! Po pierwsze, bardzo dziękuję za ten raport, bardzo obszerny i skrupulatny. W wielu obszarach jest to swoista mapa naszych działań - tak powinniśmy to odczytywać - dla nas, parlamentarzystów.
Nie znalazłam tam jednak informacji o jednym bardzo ważnym zakresie, mianowicie o sztucznej inteligencji. Ta szybko rozwijająca się dziedzina, technologia to ogromna szansa, ale też zagrożenia w wielu obszarach, w tym również dla demokracji i dla praw człowieka. W raporcie nie ma jednak wzmianki, ja nie znalazłam, o tego typu krzywdach czy nadużyciach. Stąd moje pytania. Dlaczego? Czy obywatele nie są świadomi swoich praw w tym zakresie? Czy nie jest to być może wciąż... Na pewno nie jest to jeszcze w wystarczający sposób uregulowane.
Moje pytanie jest takie. W jaki sposób są chronione prawa człowieka i w jaki sposób jest monitorowane ich łamanie, jeżeli chodzi o takie zagrożenia, jak: fake newsy, dezinformacja, wyborcze manipulacje polityczne (Dzwonek) w Internecie, sztuczne konta. Czy leży to w zakresie pana zainteresowań, w zakresie pana pracy? I bardzo ważne, ponieważ ten problem na pewno będzie narastał, czy urząd rzecznika praw obywatelskich przygotowuje się w jakiś sposób do tego zagadnienia, również jeżeli chodzi o akcje edukacyjne. Dziękuję ślicznie.