Zgłoś uwagi

Poseł Jarosław Zieliński - Zapytanie z dnia 26 stycznia 2024 roku.

P. 9. - Pytania w sprawach bieżących
13 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Jarosław Zieliński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jest oczywiste, że wobec zagrożenia ze strony Rosji gwarancją bezpieczeństwa Polski jest silna armia, zdolna do odstraszania agresora. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększył potencjał obronny Rzeczypospolitej, podniósł nakłady finansowe na obronność, wdrożył na wielką skalę zakupy nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia, a liczba żołnierzy w stosunku do 2015 r. została niemal podwojona w poszczególnych rodzajach służby wojskowej. Minister obrony narodowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości pan Mariusz Błaszczak utworzył nowe związki taktyczne o znaczeniu strategicznym - nowe dywizje oraz szereg nowych jednostek wojskowych, zwłaszcza we wschodniej części Polski.

    Proces wzmacniania polskiej armii trzeba intensywnie kontynuować. Tymczasem pojawiają się sygnały, że pod rządami obecnej koalicji może on zostać zahamowany - zapowiedź weryfikacji zawartych umów na dostawy uzbrojenia, kwestionowanie 300-tysięcznej armii, sztuczne zawyżanie kryteriów rekrutacyjnych - i może prowadzić do likwidacji niektórych jednostek wojskowych, zwłaszcza utworzonych w ostatnich latach. Pamiętamy likwidację wielu jednostek wojskowych w latach 2007-2015, w tym np. 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej, jedynej jednostki przy przesmyku suwalskim, w 2010 r., 2 lata po agresji rosyjskiej na Gruzję, doktrynę obrony Polski na linii Wisły czy politykę uległości i resetu rządu PO-PSL wobec Rosji.

    Panie Ministrze! Jakie działania zamierza realizować w 2024 r. Ministerstwo Obrony Narodowej w celu dalszego wzmacniania naszego potencjału obronnego, zwłaszcza nowych dywizji i jednostek w Polsce Wschodniej, przy przesmyku suwalskim i przy bramie brzeskiej, w szczególności pułku przeciwpancernego w Suwałkach, który został odtworzony, oraz jednostek wojskowych w Augustowie, Czartajewie, Kolnie, Grajewie, Czarnej Białostockiej, Czerwonym Borze? Jakie są plany zwiększenia (Dzwonek) liczebności polskich Sił Zbrojnych w 2024 r. i w latach następnych?

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Posłowie PiS zgłosili pytanie w sprawie niepokojących sygnałów dotyczących zahamowania realizowanego przez rząd PiS procesu modernizacji i rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wzmacniania potencjału jednostek wojskowych oraz zwiększania liczebności armii. Chciałbym więc uspokoić posłów PiS, gdyż kontynuowane są przedsięwzięcia ujęte w ˝Programie rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2021-2035˝, zarówno w zakresie realizacji planów modernizacji technicznej, jak i wzmacniania jednostek oraz zwiększania liczebności armii. Planowane są do realizacji zadania związane chociażby z zakupem śmigłowców różnych typów - uderzeniowych, transportowych, wielozadaniowych czy szkoleniowych - wyrzutni rakietowych HIMARS, bezzałogowych systemów rozpoznawczo-uderzeniowych, a także innego sprzętu wojskowego.

    Skoro jednak posłowie PiS otrzymują niepokojące sygnały dotyczące zahamowania modernizacji armii, to zakładam, że chodzi im o te zadania, które zostały zaniedbane przez poprzednie kierownictwo MON. A oto kilka z nich.

    Okręt podwodny ˝Orka˝. Najpierw minister obrony narodowej Antoni Macierewicz chciał okręty podwodne z produkcją w Szczecinie, potem jego następca Mariusz Błaszczak chciał kupić szwedzkie używane okręty podwodne w ramach tzw. zakupu pomostowego, aby ostatecznie po zmarnowaniu 8 lat podjąć decyzję o uruchomieniu nowego postępowania. Po 8 latach PiS obecnie zdolności podwodne Marynarki Wojennej praktycznie nie istnieją. Takie są właśnie skutki polityki poprzedniej władzy i ministra Błaszczaka, któremu z jednej strony marzy się najsilniejsza armia lądowa w Europie, a z drugiej strony zatopił Marynarkę Wojenną. Jeśli więc posłowie PiS mają sygnały o zahamowaniu modernizacji i wzmacniania jednostek, to dokładnie z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku zadania ˝Orka˝ i jest to wyłącznie efekt zaniedbań poprzedniego rządu.

    Następna sprawa. Dostawy bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu ˝Orlik˝. Dostawy te miały być realizowane w 2021 r., potem aneksowano umowę z Polską Grupą Zbrojeniową, wyznaczając termin dostawy na październik 2023 r. Mamy końcówkę stycznia 2024 r. i dostaw nadal nie ma. Kto więc jest odpowiedzialny za zahamowanie modernizacji, jeśli nie poprzednie kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej?

    Następna sprawa. Ciężki gąsienicowy bojowy wóz piechoty. Były już minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawę 700 ciężkich gąsienicowych wozów bojowych piechoty. Jest to kluczowe zadanie, mające bezpośredni wpływ na wzmocnienie potencjału bojowego Wojsk Lądowych. Problem w tym, że w umowie tej zaplanowano dostawę pojazdów za 2 lata, gdy pancernym gigantom zajmowało to ponad 10 lat. Jeszcze jako poseł i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej w swojej interpelacji wskazywałem na nierealność tego zadania. Dzisiaj jako wiceminister obrony narodowej informuję, że zatwierdzając umowę ramową, minister Błaszczak albo nie miał zielonego pojęcia o tym, co zatwierdził, albo zrobił to celowo, aby teraz posłowie PiS mogli pytać o zahamowanie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

    Bojowy wóz piechoty ˝Borsuk˝. Poprzedni minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawę 1400 bojowych wozów piechoty ˝Borsuk˝, które mają być oparte na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej. Problem w tym, że takiego pojazdu nigdy nie opracowano. Bojowy wóz piechoty ˝Borsuk˝ to obecnie prototyp jednej z wersji specjalnych zaplanowanych do pozyskania przez rząd PO-PSL. Nigdy nie opracowano żadnej uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej, którą można by wykorzystać do opracowywania innych wersji specjalnych. Jeśli więc posłowie PiS martwią się o zahamowanie modernizacji armii, to w zakresie braku lekkiej uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej odpowiednie pytania powinni kierować do poprzedników ministra obrony narodowej.

    Wspomnę jeszcze pamiętne caracale, na które umowę uśmiercił pan poseł Macierewicz w 2017 r., przez co do dziś Siły Zbrojne borykają się z problemem braku śmigłowców wielozadaniowych. Przypomnę, że za zerwane umowy z koncernem Airbus z kieszeni polskiego podatnika lekką ręką wydano w 2021 r. prawie 80 mln zł w ramach zawartej ugody pozasądowej.

    Jeżeli chodzi o zwiększenie liczby żołnierzy, to w kwestii zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych będziemy kontynuować proces tworzenia nowych jednostek wojskowych zgodnie z zaplanowanymi kierunkami rozwoju armii. Obecnie realizowany jest więc ˝Program rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039˝ opracowany przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z uwzględnieniem głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039 przygotowanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

    Tworząc jednak nowe struktury Sił Zbrojnych, będziemy przestrzegać ustalonych zasad, aby nie wprowadzać chaosu, z jakim mamy obecnie do czynienia. Przykładem są deklaracje (Dzwonek) byłego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o wprowadzeniu systemu czwórkowego do struktur Wojsk Lądowych, gdy w rzeczywistości taki system nie obejmuje wszystkich dywizji. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że trzeba tworzyć nowe jednostki bojowe, a nie sztaby. Dlatego będziemy kontynuować tworzenie nowych związków taktycznych, wzmacniając jednak ich struktury nowoczesnymi jednostkami bojowymi. Nie ma mowy więc o jakimkolwiek ograniczaniu wzrostu liczebności Sił Zbrojnych. Wręcz przeciwnie, poprzez planowane zwiększenie poziomu finansowania dążymy do zapewnienia warunków umożliwiających przyspieszenie procesu wzrostu liczby żołnierzy zawodowych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

    Warto wspomnieć, że od drugiej połowy grudnia 2023 r., czyli po przejęciu władzy przez obecny rząd, jest obserwowana tendencja do wycofywania złożonych uprzednio wypowiedzeń stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. W grudniu 2023 r. i w styczniu br. 323 żołnierzy zdecydowało się wycofać złożone wypowiedzenia. Żołnierze zawodowi decydują o pozostaniu w służbie. Obecnie stan ewidencyjny żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynosi 135 200 żołnierzy. Liczba powołanych do tej służby żołnierzy w styczniu br. przekroczy 1100 osób, a ogólny stan osobowy żołnierzy czynnej służby wojskowej od 1 stycznia 2024 r. do dnia dzisiejszego wzrósł o ponad 3 tys. żołnierzy. W 2024 r. jest zaplanowany również rekordowy nabór do uczelni wojskowych na poziomie 2483 kandydatów na oficerów. Przypomnę, że w 2023 r. wyniósł on 2089 kandydatów.

    Decyzja budżetowa ministra obrony narodowej pozwoli na zapewnienie finansowania stanów osobowych na poziomie średniorocznym 135 463 żołnierzy zawodowych. Podkreślę: żołnierzy zawodowych. Co istotne, limit ten jest o niemal 2 tys. wyższy w stosunku do wartości zaplanowanej na 2024 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej za poprzednich rządów, a określonej w ˝Programie rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021-2035˝. Zgodnie z prognozą narastania stanów osobowych pozwoli on na osiągnięcie stanu ewidencyjnego żołnierzy zawodowych na poziomie ok. 141 tys. Bardzo dziękuję, panie marszałku.

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Jarosław Zieliński:

    Na żadne z pytań pan nie odpowiedział, panie ministrze, tak naprawdę na żadne konkretnie. Przykro mi. Poza tym atakiem na pana ministra Błaszczaka i rząd Prawa i Sprawiedliwości.

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Waldemar Andzel:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przypominam, że dzięki zwiększeniu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych do 40 mld zł tchnęliśmy nowe życie w polski przemysł zbrojeniowy, bo nie chodzi tylko o to, aby kupować, ale też o to, aby produkować i modernizować u siebie.

    Dlatego chciałbym zapytać: Ile zamierzacie państwo zamówić karabinów Grot w legendarnej fabryce broni w Radomiu? Bo ostatnio złożyliśmy zamówienie na ponad 2 mld zł. Co z produkcją i rozwojem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Mesko w Skarżysku-Kamiennej, która podpisała też umowę na dostawę rakiet do Estonii, USA i Norwegii? Jakie zamówienia tam złożycie? Co z armatohaubicami Krab, które miały być produkowane również w zakładach Bumar-Łabędy w Gliwicach? Pan premier Morawiecki przekazał 850 mln zł na uruchomienie tej produkcji.

    (Poseł Konrad Frysztak: Pan zapyta, co z zakładem w Pionkach. 5 lat...)

    Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawsze stosował maksymę: chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Czy pan jako minister w resorcie obrony utożsamia się z tymi słowami? (Dzwonek) Proszę o odpowiedź na pytania. Dziękuję.

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Bardzo cieszę się, że panowie posłowie martwią się o polskie zakłady zbrojeniowe. Tylko dlaczego przez 8 lat nie martwiliście się o polskie zakłady zbrojeniowe (Oklaski), wywierając naciski i wpychając miliardy dolarów przede wszystkim w obcy przemysł? Dlaczego nie pochyliliście się wtedy nad tym, żeby zamawiać to, co należy się wojsku, przede wszystkim w polskich zakładach przemysłowych, zbrojeniowych? Dlaczego, jak była wnoszona poprawka do ustawy o obronie Ojczyzny, żeby przynajmniej 50% środków finansowych na zbrojenia wydawać w polskich zakładach zbrojeniowych, to nikt inny, tylko posłowie Prawa i Sprawiedliwości, w tym pan, panie pośle, zagłosowali przeciwko tym poprawkom? (Oklaski)

    (Poseł Waldemar Andzel: Wpiszcie to do...)

    Nie ma pan dzisiaj moralnego prawa dopytywać o to, co się dzieje i czy będą zamówienia w polskich zakładach zbrojeniowych. Tak, będą. Przede wszystkim nasz rząd będzie lokował te zamówienia w polskich zakładach zbrojeniowych, ale najpierw musimy zrobić tam porządek, dlatego że takiego bałaganu, jakiego narobiliście w polskich zakładach zbrojeniowych przez 8 lat, zmieniając profile produkcji w Hucie Stalowa Wola, w zakładach Bumar-Łabędy, w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych, świat nie widział.

    Musimy to wszystko ponaprawiać, uporządkować. Zapewniam państwa, że jako obecny rząd, rząd koalicji 15 października, przede wszystkim będziemy lokować środki finansowe w polskich zakładach zbrojeniowych. Wszystkie umowy będą przeanalizowane, będą zaudytowane i opinia publiczna dowie się, dlaczego zamawialiście w trybie pilnej potrzeby operacyjnej niektóre wartości bojowe, które będą dostarczone dopiero w 2035 r. Jaka to jest pilna potrzeba operacyjna?

    (Poseł Waldemar Andzel: Za was nie było w ogóle armii.)

    To wszystko sprawdzimy i wszystkie nieprawidłowości pokażemy opinii publicznej. Dziękuję bardzo, panie marszałku. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Zgoda
Szczegóły
O plikach cookie
Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Pliki cookie (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookie na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookie potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookie. Niektóre pliki cookie umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Dowiedz się więcej na temat tego, kim jesteśmy, jak można się z nami skontaktować i w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe w ramach Polityki prywatności.
Odmowa
Spersonalizuj
Zapisz wybrane
Zezwól na wszystkie