Oświadczenia.
Dziękuję bardzo.
Szanowna Pani Marszałek! Szanowni Państwo Posłowie i Posłanki! Dziękuję bardzo za życzenia. Za chwilę wybieram się na studniówkę i zaczynam ferie.
(Poseł Patryk Gabriel: Ja też.)
Ale ja tutaj w innej sprawie.
W obliczu ważnego wyzwania społecznego, jakim jest kryzys zdrowia psychicznego milionów Polek i Polaków, oraz zwiększającej się liczby samobójstw wśród nieletnich pragnę zwrócić państwa uwagę na grupę szczególną, na osoby z najczęściej występującym zaburzeniem neurorozwojowym, którym jest zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, tzw. ADHD.
To obywatele - często nasi sąsiedzi, koleżanki, synowie, wnuki i inni - u których występuje zwiększone ryzyko pojawienia się zaburzeń lękowych, depresyjnych, nałogów, uzależnień, wypadków drogowych i w końcu prób samobójczych - szczególnie jeśli nie otrzymają pomocy na czas. ADHD nie dotyczy tylko dzieci. To również zaburzenie występujące wśród osób dorosłych. Wsparcia potrzebują całe rodziny z uwagi na trudności z dostępnością do diagnostyki finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ograniczoną liczbę leków dostępnych w Polsce, nagminny i przedłużający się brak leków w aptekach, brak wsparcia w systemie oświaty wynikający z potrzeb osób z ADHD i brak refundacji leków w przypadku osób dorosłych. Pomóżmy tym osobom. Chodzi o to aby ułatwić im funkcjonowanie, uchronić je przed powikłaniami i ludzkimi tragediami. Wspierajmy je już od najmłodszych lat przez wsparcie placówek oświatowych - przedszkoli, szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych - oraz wszystkich, który pracują na rzecz poprawy funkcjonowania osób z ADHD. Pragnę też zauważyć potrzeby kadry szkół pracujących z dziećmi z tym zaburzeniem. One też zasługują na inwestycje w postaci szkoleń pomagających im zrozumieć funkcjonowanie osób z ADHD.
Mamy szansę zmienić sytuację osób z ADHD. Zapraszam do powstającego zespołu parlamentarnego do spraw osób z ADHD. Pomóżmy im razem. Szczęśliwej Polski już czas. Dziękuję. (Oklaski)