Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Kodeks wyborczy (druk nr 75).
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Jeden z posłów Koalicji Obywatelskiej wpadł na salę, wygłosił oświadczenie skierowane do prezydenta i wyszedł. Jest ono tożsame z tym, co często mówi marszałek Hołownia, więc chciałbym powiedzieć, że na mocy art. 158 § 1a członkostwo osób powołanych przez Sejm do Państwowej Komisji Wyborczej wygasa z mocy prawa po upływie 150 dni od dnia wyborów do Sejmu, czyli wygaśnie po 150 dniach. Według kolejnego paragrafu uzupełnienie składu PKW następuje w trybie i na zasadach określonych w przepisach o jej powołaniu, jednak nie później niż w terminie 5 dni od dnia wygaśnięcia członkostwa. Wszystko jest w zgodzie z terminami. Rozumiem, że...
(Poseł Krystyna Skowrońska: Tylko wie pan, jak wygląda rzeczywistość.)
A czemu pani cały czas tutaj krzyczy? Rozmawiamy, a pani podczas poprzedniego wystąpienia krzyczała i teraz też pani krzyczy.
(Poseł Krystyna Skowrońska: Bo pan nie ma racji.)
Rozumiem, że szuka pani podstawy prawnej. Znalazłem ją dla pani, ale ona jest po prostu dla pani zła, w związku z czym pani mówi, że nie mam racji. (Dzwonek)
Szanowni Państwo! Nieprawdą jest, że wojewoda pełni swoją funkcję do czasu ślubowania, ponieważ to trwa tylko 14 dni od momentu wyborów. Tymczasem państwo wielokrotnie mówili o tym, że trwa to do czasu zaprzysiężenia, a nie tylko przez 14 dni.
Panie Marszałku! Chciałbym zadać pytanie. Państwo tutaj założyli, że mandat wójta, burmistrza wygasa w momencie złożenia ślubowania. Chciałbym zapytać wnioskodawców i proszę o odpowiedź: Czy w tym zapisie jest błąd czy państwa celem jest to, żeby ten mandat wygasł w momencie złożenia ślubowania? Tak jak wcześniej, w swoim wcześniejszym wystąpieniu już mówiłem, może być przecież tak, że ktoś ostatecznie odmówi złożenia ślubowania i dalej będzie pełnił dotychczas sprawowaną funkcję, a to wprowadzałoby wyborców w błąd, a w przypadku wyborów do Senatu - powodowałoby jeszcze dodatkowo konieczność przeprowadzenia w okręgu jednomandatowym wyborów do Senatu, gdyby taka osoba nie złożyła ślubowania. Tak więc bardzo proszę o informację od wnioskodawców, jaki jest cel wprowadzenia tego konkretnego przepisu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)