Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela (druk nr 28).
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panie Prezesie! Wnioskodawco Projektu Obywatelskiego! Mam trzy pytania związane z projektem i z tym, co wokół projektu się dzieje. Po pierwsze, czy prawdziwa jest teza, że tak naprawdę motorem do powstania tego projektu obywatelskiego był sposób, w jaki traktowała nauczycieli rządząca w tamtym okresie partia, czyli Prawo i Sprawiedliwość? Przejrzałam dane - mówiła o tych danych pani poseł Gapińska - dotyczące realnych wzrostów wynagrodzeń nauczycieli w latach 2008-2015 i 2015-2019 i okazało się, że w tym pierwszym okresie realne wynagrodzenie nauczycieli dyplomowanych wzrosło o 20%, a za czasów Prawa i Sprawiedliwości spadło. To znaczy, że te procenty, o których oni tak głośno mówią, nie zagwarantowały wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, a w grupie nauczycieli dyplomowanych realny spadek.
Czy prawdą jest, że ten 30 i 33-procentowy wzrost wynagrodzeń (Dzwonek) nauczycieli jest największym wzrostem w historii, który pan jako wnioskodawca pamięta? My pracujący kiedyś jako nauczyciele czy osoby pracujące w edukacji też na to w ten sposób patrzymy.
I trzecie pytanie: Czy ten 30- i 33-procentowy wzrost wynagrodzeń nauczycieli realnie przybliża nas wszystkich do tego celu, który jest zawarty w tej ustawie? Czyli do celu, że płace nauczycieli będą porównywalne z innymi wynagrodzeniami w gospodarce. Myślę, że odpowiedź na te trzy pytania jest dobrą podstawą do debaty, jak teraz pracować nad wynagrodzeniami nauczycieli, żeby nigdy nie było już takiego okresu, że płace nauczycieli realnie będą spadały, jak to się działo za rządów PiS. Dziękuję. (Oklaski)