Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druk nr 30).
Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Tak jak już dzisiaj powiedziałam, będziemy popierać ten projekt. Jak powiedziała pani poseł Rusecka, przede wszystkim apelujemy o szybkie procedowanie nad tymi dwoma artykułami, ale będziemy także wnioskować o to, aby równość społeczna i sprawiedliwość mogły mieć odzwierciedlenie w tej ustawie.
Szanowni Państwo! Tak jak już było powiedziane z tej mównicy, ok. 300 tys. osób pobiera rentę socjalną. Są to osoby, które urodziły się niepełnosprawne lub nabyły tę niepełnosprawność do 18. roku życia czy do 25. roku życia - studiując, ucząc się czy będąc na studiach doktoranckich. Ale jako odpowiedzialne państwo nie możemy dopuścić do tego, aby same sobie zostały pozostawione osoby, które stały się niepełnosprawne po tym okresie. Zastanówmy się, czy będziemy to rozszerzać. Chodzi również o to, aby ta minimalna renta przy całkowitej niezdolności do pracy była zrównana z poziomem minimalnej emerytury. Oczywiście jesteśmy za tym, żeby Polakom było, działo się jak najlepiej, więc musimy przygotować taki projekt ustawy, który będzie jak najlepszy. Będziemy go w pełnym zakresie wspierać.
Państwo zarzucacie nam... Pytacie, dlaczego to jeszcze nie było zrobione. (Dzwonek) Bo wprowadziliśmy inne rozwiązania, takie jak asystencja, opieka wytchnieniowa, 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a także świadczenie wyrównawcze. Dziękuję bardzo. (Oklaski)