Oświadczenia.
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Woda to życie. Jest najbardziej rozpowszechnionym, a zarazem najważniejszym związkiem chemicznym na naszej planecie. Woda jako ciecz i lód pokrywa 70% powierzchni Ziemi i jako para wodna jest istotnym składnikiem atmosfery. Odgrywa ogromną rolę w przyrodzie, jest niezbędna do procesów życiowych organizmów żywych i roślin.
Jak wiemy, zasoby wodne Polski są niewiele większe od zasobów wodnych Egiptu, kraju, jak by nie było, pustynnego. Coraz rzadsze, a zarazem intensywne opady atmosferyczne powodują, że woda nie przesiąka do gruntu, a jedynie spływa do okolicznych rowów, a następnie - do większych cieków i rzek, z których nieodwracalnie spływa do mórz i oceanów. Jedną z przyczyn tego stanu jest wielkoobszarowa gospodarka rolna, coraz cięższy sprzęt używany na roli, który ubija glebę i powoduje, że woda nie wsiąka i nie zasila zasobów wód podziemnych.
Dlatego konieczne są wszelkie działania mające na celu zatrzymanie wody. Kluczowe są tu inwestycje w małe retencje. Mogą to być takie rozwiązania, jak mokradła, zresztą często bezsensownie osuszane, zielone dachy czy zbiorniki retencyjne. Dobrym przykładem wspierania tych ostatnich rozwiązań jest program ˝Deszczówka˝ od lat realizowany przez samorząd województwa wielkopolskiego.
Takie rozwiązania i programy wsparcia to jedno, ale bez dobrej, wieloletniej edukacji ekologicznej społeczeństwa nie doprowadzimy do skutecznego, zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi. Brak szybkich działań w tej sprawie doprowadzi do dalszego pogarszania się sytuacji wodnej w Polsce. Wszyscy musimy o to zadbać. To nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Dziękuję bardzo. (Oklaski)