Sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (druki nr 57 i 79).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiaj mówimy o konkretnych przypadkach używania Pegasusa wobec konkretnych ludzi w kontekście naruszania prywatności, przesyłania milionów danych z prywatnych telefonów tak naprawdę w kosmos, bo przecież nie wiadomo, kto i gdzie miał, ma i będzie miał dostęp do tych danych. Jednak nielegalne używanie tego narzędzia dotykało nie tylko te osoby, które znamy, ale też miliony zwykłych ludzi, którzy używając telefonów, mieli obawy co do podsłuchów. Pegasus przyczynił się do tego, że już nawet w obiegu publicznym, kiedy następowało jakiekolwiek zakłócenie w rozmowie telefonicznej, najczęściej kwitowano to żartem: Znowu nas podsłuchują, to Pegasus. Tak, czasami obracano to w żart, ale często była tak wyrażana obawa o to, że nie jesteśmy wolni, że nie żyjemy w wolnym kraju, o to, kto i do czego wykorzysta nasze dane czy prywatne zdjęcia.
Ale to nie koniec. Proszę państwa, bezprawne używanie Pegasusa spowodowało również podważenie zaufania społeczeństwa do nowych technologii, a przede wszystkim podważenie zaufania społeczeństwa do działań służb i nadzoru nad technologią inwigilacji. Aby odbudować zaufanie do państwa, działania służb i legalnego używania nowoczesnych środków inwigilacji, ta komisja musi powstać (Dzwonek) i dogłębnie wszystko wyjaśnić oraz wskazać winnych. Chodzi o to, aby taki proceder nigdy już się nie powtórzył. Dziękuję bardzo. (Oklaski)