Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (druki nr 584 i 587).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Właśnie zakończyliśmy etap prac parlamentarnych nad ustawą, która zwiększa bezpieczeństwo państwa polskiego, zwiększa bezpieczeństwo żołnierzy i funkcjonariuszy niezłomnie strzegących naszej granicy, granicy Unii Europejskiej i wschodniej flanki NATO. Myślę, że jeszcze raz warto podziękować wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom za ich poświęcenie. Ta ustawa daje im większą szansę na użycie broni na określonych przepisami zasadach. Daje im dużo większe poczucie bezpieczeństwa, niż mieli kiedykolwiek wcześniej. Nikt do tej pory, dopóki nie zajęliśmy się tą sprawą, nie zmienił przepisów, które zwiększają bezpieczeństwo państwa polskiego w tym zakresie i poczucie bezpieczeństwa żołnierzy i funkcjonariuszy, dają też możliwość przeprowadzenia operacji wojskowej na terytorium Rzeczypospolitej, czego wymaga obecna sytuacja zagrożeń bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Wojna hybrydowa jest w swoim najwyższym stadium od dnia jej rozpoczęcia przeciwko Rzeczypospolitej. Akty sabotażu, dywersji. Wszystko, co się dzieje na granicy oraz w cyberprzestrzeni, skłania nas do podejmowania takich, a nie innych rozwiązań. Bardzo dziękuję Wysokiej Izbie za prawie jednomyślność w tej sprawie, bo to było głosowanie za polskim bezpieczeństwem, to było głosowanie za bezpieczeństwem polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Dziękuję za to, że znaleźliśmy wspólny mianownik, któremu na imię bezpieczeństwo Polski w tej sprawie. Pomimo uwag, które były, uwag części osób, które nie poparły, wierzę, że ta ustawa wejdzie w życie. I o to chciałbym poprosić pana prezydenta, żeby jak najszybciej ją zaakceptował, żeby jak najszybciej mogła wejść w życie. Przepisy, które przyjęliśmy, i poprawki z różnych stron tej sali sprawią, że ona będzie dobrze funkcjonować. Jesteśmy zdeterminowani rozwijać wszystkie projekty dotyczące bezpieczeństwa, w tym Tarczę Wschód. I pragnę Wysoką Izbę poinformować, że nasi sojusznicy wesprą nas w projekcie budowy Tarczy Wschód. Ostatnio taką deklarację wysłania, na początek ekspedycji, takiej sprawdzającej, przygotowującej, uzyskałem od sekretarza obrony Wielkiej Brytanii. Wojska inżynieryjne będą już niedługo analizować możliwość wsparcia, a później udzielą tego wsparcia. To pokazuje, jak ważnym tematem jest bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, co zostało zresztą podjęte na szczycie w Waszyngtonie. Zostało wpisane do postanowień szczytu, że obrona granicy wschodniej flanki NATO jest zadaniem indywidualnym państw członkowskich, ale jest też zadaniem całego Sojuszu. To jest nasz sukces, sukces naszej delegacji.
Jeszcze raz wszystkim stronom i wszystkim stronnictwom politycznym bardzo serdecznie dziękuję za pracę nad tą ustawą, ale najbardziej dziękuję żołnierzom i funkcjonariuszom, że nas strzegą. (Oklaski)