25. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2023 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium (druki nr 425, 464 i 538).
26. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o przedstawionej przez Prezesa Rady Ministrów ˝Informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2023 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego˝ (druki nr 387 i 487).
27. Sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2023 roku wraz ze sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych (druki nr 448 i 486).
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Krótkie pytanie do pana ministra finansów. Czy prawdą jest, że w grudniu 2023 r. przenieśliście za pomocą mechanizmu przyspieszonego zwrotu kwotę 12 mld zł na styczeń 2024 r.? Rodzi się w związku z tym oczywiste dodatkowe pytanie: Czemu miało to służyć? Czy ta operacja miała poprawić w sposób sztuczny wskaźniki wpływów z podatku VAT z roku 2024 i pogorszyć te wskaźniki z roku 2023?
I jeszcze jedno bardzo ważne pytanie, które zadają samorządy. Szanowni państwo, przez ostatnie 3 lata przekazywaliśmy samorządom dodatkową subwencję z tego tytułu (Dzwonek), że po prostu obniżyliśmy podatki PIT. W związku z tym rekompensowaliśmy to samorządom. W ostatnim roku była to kwota 14 mld zł. Czy w tym roku państwo planujecie w ten sposób, podobnie pomóc samorządom? O to pytają samorządy regionu Mazowsza, regionu radomskiego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty)