Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Polskich Oficerów z Katynia, Miednoje i Ostaszkowa (druki nr 353 i 492).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ponad 84 lata temu miało miejsce tragiczne wydarzenie, jedno z najboleśniejszych w historii naszego narodu. Wiosną 1940 r. na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego NKWD dokonało brutalnej egzekucji ponad 22 tys. polskich oficerów, policjantów, nauczycieli, lekarzy, przedstawicieli polskiej elity intelektualnej. Byli to ludzie, którzy poświęcili swoje życie służbie Polsce, którzy mieli być przyszłością naszego narodu. Zostali pojmani po sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r., a następnie bestialsko zamordowani na rozkaz Józefa Stalina m.in. w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje. Zginęli dlatego, że kochali swoją ojczyznę i byli gotowi bronić jej niepodległości.
Przez dziesięciolecia prawda o tej tragedii była ukrywana i fałszowana - najpierw przez władze radzieckie, a następnie przez komunistyczne władze PRL-u. Dopiero po upadku komunizmu dzięki niezłomnej pracy historyków, badaczy oraz rodzin ofiar możliwe stało się pełne ujawnienie i uznanie zbrodni katyńskiej za akt ludobójstwa. Katyń, Ostaszków, Miednoje - te nazwy stały się dla nas synonimami niewyobrażalnego cierpienia, straty i niesprawiedliwości. Są jednak dla nas także symbolem niezłomności i walki o prawdę. Teraz to my musimy pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach. Naszym moralnym obowiązkiem jest przekazywanie prawdy historycznej kolejnym pokoleniom oraz dbanie o to, aby podobne zbrodnie nigdy więcej się nie powtórzyły.
Wysoka Izbo! Ustanowienie 2025 r. rokiem polskich oficerów z Katynia, Miednoje i Ostaszkowa będzie upamiętnieniem tych wszystkich, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość. Pamięć o tych, którzy zginęli, jest naszym obowiązkiem wobec przeszłych i przyszłych pokoleń, ale także motywacją, by dążyć do pokoju i prawdy w dzisiejszym świecie. Powinniśmy kontynuować badania historyczne, wspierać edukację młodego pokolenia na temat tych wydarzeń oraz dbać o miejsca pamięci. Powinniśmy również zabiegać na arenie międzynarodowej o to, aby prawda o Katyniu była powszechnie znana i uznawana. ˝Naród, który traci pamięć, traci sumienie˝ - niech te słowa Zbigniewa Herberta będą dla nas przestrogą i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o przeszłości dla przyszłości naszej ojczyzny.
Klub Polska 2050 oczywiście będzie głosować za tym, aby uchwałą ustanowić 2025 r. rokiem polskich oficerów z Katynia, Miednoje i Ostaszkowa. Bardzo dziękuję. (Oklaski)