Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druki nr 546 i 551).
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Spotkał mnie dzisiaj zaszczyt przedstawienia stanowiska klubu Prawa i Sprawiedliwości wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, druk nr 546.
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny na wczorajszym posiedzeniu rozpatrywała powyższy rządowy projekt ustawy. To ustawa, której oczekiwały osoby z niepełnosprawnościami, ale również wnioskowali o nią pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. Dotyczy ona regulacji niwelujących negatywne skutki upływu z dniem 30 września 2024 r. terminów ważności orzeczeń wydłużonych ustawą z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Ustawa ma charakter stricte techniczny, nie ma w niej nowych rozwiązań systemowych, ale pomoże ona prawie 400 tys. osób, których orzeczenia wygasają 30 września 2024 r. Zmiany zaproponowane przez rząd pozwolą na zachowanie ciągłości statusu osoby niepełnosprawnej pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia. Niepełnosprawny nie będzie się denerwował, czy zachowa ciągłość korzystania z systemu ulg i świadczeń wypływających z posiadanych orzeczeń.
Warto w tym miejscu wspomnieć o milowym kroku, który zrobił poprzedni rząd w celu wsparcia osób niepełnosprawnych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od roku 2015, kiedy objął rządy, wspierał osoby z niepełnosprawnościami w sposób rzetelny i adekwatny do ich potrzeb. Zawsze informował nie tylko o tym, co udało się już zrobić, lecz także przedstawiał informacje, co jeszcze należałoby zrobić. W 2015 r. środki przeznaczone na osoby niepełnosprawne wynosiły 15 mld, a dla przykładu w 2022 r. była to już kwota 40 mld zł.
Przypomnę jeszcze o programach, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości, bo przecież one również służą osobom niepełnosprawnym. To nasze sztandarowe 500+, dzisiaj 800+, które otrzymują także dzieci z niepełnosprawnościami. To 500+ dla osób niesamodzielnych, to programy ˝Za życiem˝, ˝Dostępność+˝, programy realizowane przez PFRON, ale również Fundusz Solidarnościowy wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość, a w nim programy ˝Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej˝, ˝Opieka wytchnieniowa˝, centra opiekuńcze i wiele innych. Wiele osób na tej sali zna te przepisy z teorii, a ja jeszcze nie tak dawno, będąc starostą pięknego powiatu jarocińskiego, wprowadzałam je w życie. Wiem, z jaką nieufnością na początku osoby niepełnosprawne podchodziły do tych naborów, a jak one się zakończyły. Z roku na rok liczba zainteresowanych nimi osób niepełnosprawnych rosła i dzisiaj te programy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Osoby niepełnosprawne mają prawo decydować o sobie. Zawsze zależało nam na tym, żeby przyznawać tym osobom podmiotowość, stąd historyczna ustawa o świadczeniu wspierającym wypracowana wspólnie w ramach dialogu wielu środowisk, która weszła w życie 1 stycznia tego roku.
Oczywiście Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera ten projekt, będzie głosował zarówno za zgłoszonymi poprawkami, jak i za całym projektem ustawy. Dobro i godne życie osób niepełnosprawnych zawsze były i są dla nas bardzo ważne i zawsze stanowiły priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości. To nie osoby niepełnosprawne mają się dostosować do otaczającej je rzeczywistości. To naszym konstytucyjnym obowiązkiem jest wspieranie tych osób, które potrzebują wsparcia. Dziękuję bardzo. (Oklaski)