Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o:
- poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa,
- senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
(druki nr 211, 407 i 567).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa i senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, druki nr 211 i 407.
Klub Koalicja Obywatelska w pełni popiera wdrożenie proponowanych zmian, które zawarte są w projekcie senackim. Dziś na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej został on jednomyślnie przyjęty. Sołtysi są fundamentem polskiej wsi, pełnią kluczową rolę w lokalnych społecznościach i są pośrednikami pomiędzy mieszkańcami a organami samorządu terytorialnego. Ich praca najczęściej dalece wykracza poza ramy formalnych obowiązków. W tym miejscu w imieniu swoim i wszystkich członków klubu Koalicji Obywatelskiej składam ogromne podziękowania za trud i pracę wkładane codziennie w realizację swoich obowiązków.
Zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa świadczenie wypłacane jest kobietom, które ukończyły 60 lat, i mężczyznom, którzy ukończyli 65. rok życia, i sprawowali funkcję sołtysa przez dwie kadencje, nie krócej jednak niż 8 lat. Na podstawie danych z KRUS na dzień 1 grudnia 2023 r. wnioski złożyły 34 373 osoby. Niestety 2919 wnioskodawców otrzymało decyzję odmowną. A dlaczego? A dlatego, że brakowało przepisów, które dziś reguluje ustawa senacka.
Po pierwsze, uniezależnia się możliwość uzyskania świadczenia od pełnienia funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Tym samym prawo do ubiegania się o świadczenie pieniężne uzyskują sołtysi, którzy pełnili funkcję przed 27 maja 1990 r., przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Po drugie, skróceniu ulega wymagana liczba lat, jeśli chodzi o pełnienie funkcji sołtysa, uprawniająca do uzyskania świadczenia pieniężnego z 8 do 7 lat. Po trzecie, rezygnuje się z przesłanki kadencyjności. Po czwarte, wprowadza się zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego, zmniejszając z pięciu do trzech liczbę oświadczeń potwierdzających pełnienie funkcji sołtysa przez wnioskodawcę. Po piąte, regulacja zakłada wyłączenie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa z katalogu świadczeń pomniejszających wysokość świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. I wreszcie, po szóste, sołtys ubiegający się o prawo do świadczenia na drodze sądowej już dziś może odetchnąć z ulgą i ponownie złożyć wniosek o rozpatrzenie jego świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Projektowane rozwiązania bardzo pozytywnie wpłyną na grupę obywateli, którzy już dziś w świetle procedowanych zmian spełnią przesłanki uzyskania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Obejmą świadczeniem osoby, które zostały pominięte i wykluczone z ubiegania się o świadczenie na mocy obowiązującej ustawy.
Klub Koalicja Obywatelska będzie głosował za przyjęciem senackiej ustawy wraz z poselską autopoprawką. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)