2. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druki nr 253 i 543).
3. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym (druki nr 254 i 544).
Wielce Szanowna Pani Marszałkini! Szanowne Osoby Poselskie! Toczymy tutaj ten bój o praworządność już trzecią kadencję. No i czas dowieźć ten projekt naprawy Trybunału Konstytucyjnego do końca. Stąd moje pytanie do wnioskodawców: Czy po reformie, której dotyczy przedłożenie, którym się zajmujemy, będzie możliwe wydawanie przez Trybunał Konstytucyjny zabezpieczeń na wzór tego, które zostało wydane w sprawie działalności komisji śledczej do spraw Pegasusa? Bo wiadomo, Trybunał Konstytucyjny ma prawo wydać zabezpieczenie, np. w sytuacji sporu kompetencyjnego między jakimiś organami państwa...
(Głos z sali: W każdej może.)
...po to żeby określić, który z tych organów jest uprawniony do podjęcia konkretnych czynności prawnych. Natomiast to, z czym mamy do czynienia, to jest ewidentnie polityczne ramię służące temu, żeby rozpościerać parasol ochronny nad przestępstwami popełnionymi w związku z aferą Pegasusa. W związku z tym na pewno ta reforma również oprócz samej procedury wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którymi nie będą mogli być politycy PiS-u ani żadnej innej partii, będzie przyczyniała się do tego, żeby praca Trybunału Konstytucyjnego przede wszystkim nabrała z powrotem impetu, żeby była szanowana przez obywateli i również żeby była w interesie obywateli, w interesie publicznym, a nie tylko w interesie konkretnej partii. Dlatego podbijam jeszcze raz to pytanie: Czy takie zabezpieczenia jak to w sprawie zakazu działalności sejmowej komisji śledczej, ujętej w konstytucji, które wydał Trybunał Konstytucyjny po reformie (Dzwonek), będą mogły być dalej wydawane? Dziękuję. (Oklaski)