Oświadczenia.
Panie marszałku, Wysoka Izbo, w placówkach edukacyjnych takich jak przedszkola i szkoły obowiązują przepisy dotyczące żywienia zawarte w rozporządzeniu ministra z dnia 26 lipca 2016 r. To rozporządzenie określa wymagania dotyczące żywienia w ramach systemu oświaty.
Ujednolicenie standardów żywienia dzieci w placówkach oświatowych jest głównym celem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Wnioskodawcy wskazują, że posiłek w szkole musi być zgodny z wymaganiami zdrowotnymi i eliminować dyskryminację dzieci w tym zakresie. Poselski projekt dotyczy zapewnienia dzieciom będącym na dietach eliminacyjnych z powodów zdrowotnych posiłku zgodnego z ich wymaganiami zdrowotnymi. Dotyczy to dzieci uczęszczających do żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół podstawowych.
Ten projekt jest mi bardzo bliski. Mogę być 25. osobą mentalnie podpisującą się pod nim. W związku z powyższym uważam, że dieta eliminacyjna, która będzie dzieciom zapewniana w żywieniu zbiorowym, nie może być oparta jedynie na oświadczeniach rodziców. Musi być oparta i wydawana na podstawie orzeczenia lekarskiego. Byłoby wskazane, gdyby to orzeczenie mógł wydawać diabetolog, pediatra lub lekarz rodzinny (Dzwonek), przy czym kolejność specjalizacji lekarskich nie jest przypadkowa. Dziękuję bardzo.