Oświadczenia.
Dziękuję bardzo.
Panie marszałku, Wysoka Izbo, moje wystąpienie dotyczy lokalnej historii. Dedykuję je uczestnikom obchodów jubileuszu 100-lecia powstania szkoły podstawowej w Anielowie, gmina Sobolew, powiat garwoliński.
Początki szkoły sięgają 1924 r. Na placu zakupionym od państwa Boratyńskich staje drewniany, niewykończony dom. Budynek ten został przywieziony z Potasznik, lokalnej miejscowości. Działania te są wynikiem starań wójta gminy Żelechów pana Kosuta oraz burmistrza Żelechowa pana Jarzęckiego. Pierwszy nauczyciel zapisany w historii szkoły to Józef Furdal.
W latach 1939-1945 zajęcia odbywają się nieregularnie. Pożar dachu trawi zawartość szkolnego strychu, gdzie znajdują się m.in. uczniowskie podręczniki. W latach 1957-1961 kierownikiem szkoły jest Eugeniusz Liszewski. Czterech nauczycieli pracuje z uczniami siedmiu klas. W latach 1961-1990 nowym kierownikiem, a z czasem dyrektorem zostaje pan Józef Nowak. W tym czasie powstaje komitet budowy szkoły. Latem 1966 r. rozpoczęta zostaje budowa nowej szkoły, tzw. tysiąclatki, a już w roku szkolnym 1968/1969 ma miejsce otwarcie nowej szkoły.
Uchwałą Rady Gminy w Sobolewie z dnia 23 lutego 2021 r. przekazuje się prowadzenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Anielowie Stowarzyszeniu Ziemi Sobolewskiej ˝RozwijaMY˝ od dnia 1 września 2021 r. W momencie przekazania szkoła liczy 71 uczniów. Obecnie dyrektorem szkoły jest pani Sylwia Miszkurka (Dzwonek), a szkoła liczy 89 uczniów.
Z okazji jubileuszu powstania szkoły w Anielowie oraz nadania jej imienia ks. Jerzego Popiełuszki i sztandaru składam serdeczne życzenia i gratulacje. Obchodzony jubileusz jest szczególnym wydarzeniem i okazją do podkreślenia wagi, jaką szkoła odgrywała w życiu lokalnej społeczności na przestrzeni ostatniego wieku. Składam pani dyrektor, pracownikom oraz uczniom, rodzicom i absolwentom życzenia szczęścia, satysfakcji z codziennej pracy z młodym człowiekiem oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)