Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (druki nr 419 i 419-A).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Omawiamy dziś projekt ustawy Lewicy, który w założeniu ma rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce czy ten problem zmniejszyć. Podejdźmy więc do tego merytorycznie i sprawdźmy, czy problem będzie rzeczywiście rozwiązany.
Ustawa zakłada nałożenie na kupującego nowych podatków. Pytam więc wnioskodawców: Czy nowy podatek rozwiązał kiedyś problem wysokiej ceny towaru? Czy po nałożeniu podatku ceny spadają? Czy w tym konkretnym przypadku przybędzie mieszkań na rynku? No nie. Liczba mieszkań będzie constans. A więc jeśli nowe podatki nie rozwiążą problemu mieszkalnictwa, to co w tym pomoże? Podpowiem: zwiększmy podaż mieszkań, zwłaszcza tych tańszych. Jak to zrobić szybko? Proszę, to pierwsze kroki, kilka kroków postulowanych przez Polskę 2050. Uwolnienie handlu ziemią w granicach miast, zwiększenie limitów obrotu ziemią rolną na terenach miejskich, ponieważ więcej ziemi to większa podaż mieszkań. Przyspieszenie procesu wypracowywania planów zagospodarowania przestrzennego, jasne i przewidywalne zasady i większa ilość gruntów pod zabudowę mieszkaniową to ponownie większa podaż. Rozwój budownictwa społecznego SIM na inwestycje dla osób szukających mieszkania na własne cele mieszkaniowe, nie inwestycyjne. Współpraca samorządów i KZN, które najlepiej znają potrzeby w swoich gminach oraz posiadane zasoby nieruchomości. Przywrócenie na rynek pustostanów. Stwórzmy wreszcie logiczną i spójną politykę mieszkaniową państwa, której do tej pory nie było. Bezpieczny kredyt 2% spadł deweloperom jak gwiazdka z nieba, natomiast ceny mieszkań wzrosły skokowo o kilkanaście procent dla wszystkich.
Dodatkowo należy zauważyć, że system podatkowy państwa, żeby był najbardziej skuteczny, powinien być prosty i spójny. Omawiany projekt wprowadza niejasności i niespójność przepisów. Notariusz może mieć problem z naliczeniem odpowiedniej stawki podatku, a jako płatnik PCC odpowiada za to swoim majątkiem. Ustawa w oryginalnym brzmieniu nie obejmowała wspólnego nabycia mieszkania. Po poprawce natomiast wnioskodawca każe kilka takich transakcji traktować jak jedną, wskazując tym samym jak gdyby metodę uniknięcia zapłaty podatku. Naczelnik urzędu skarbowego zdecyduje natomiast, wobec kogo odstąpi od naliczenia podatku. Warunkiem jest, wydaje się, przedstawienie L4 swoje lub członka rodziny.
Szanowni państwo, szanowni wnioskodawcy, Wysoka Izbo, więcej mieszkań, większe zarobki, a nie więcej podatków. Klub Polska 2050 - Trzecia Droga negatywnie ocenia zaproponowany projekt ustawy. Ta propozycja jest po prostu niedobra. Dziękuję. (Oklaski)