Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (druki nr 471 i 471-A).
Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Już bardzo krótko wystąpię, dlatego że pan premier w zasadzie wszystko powiedział. Obok przepisów dotyczących użycia w samodzielnej operacji wojska polskiego, rozwiania wątpliwości co do użycia przez żołnierzy i funkcjonariuszy broni są tutaj przepisy dające mocną podstawę do działania na granicy policji. Są przepisy, którymi zmieniamy ustawę o środkach przymusu bezpośredniego w zakresie zwiększenia wachlarza dopuszczalnych środków przymusu bezpośredniego na granicy.
Proszę państwa, w momencie, kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za sprawy naszego kraju, od razu mieliśmy do czynienia z sytuacją poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, którego źródłem była nasilająca się, nielegalna migracja na granicy białorusko-polskiej. Od razu przystąpiliśmy też do działań naprawczych. Mieliśmy do czynienia z zaporą, tą fizyczną i elektroniczną, która nie spełniała należycie swej funkcji. Straż Graniczna i my mieliśmy bardzo szybko rozpoznane słabości tej zapory i przystąpiliśmy do usunięcia tych słabości poprzez opracowanie dokumentacji. Poddaliśmy te rozwiązania ocenie przez świat nauki. Jedna z politechnik opiniowała nam zakres zadań w zakresie wzmocnienia zapory. Dzisiaj jesteśmy już po postępowaniu przetargowym, za chwilę podpiszemy umowy, po pierwsze, na wzmocnienie tej zapory fizycznej na długości blisko 200 km, a po drugie, na polepszenie i zwiększenie możliwości działania zapory elektroniczno-optycznej. Termin wykonania obu tych zadań to koniec roku. W styczniu i w lutym tego roku, czyli w ciągu kilku, kilkunastu tygodni od przejęcia odpowiedzialności, podpisaliśmy umowę na wybudowanie zapory na odcinkach rzecznych granicy polsko-białoruskiej: na rzekach Świsłocz, Istoczanka i Bug. Chodzi o dwieście kilkadziesiąt kilometrów. To są konkretne działania, które podejmowaliśmy z marszu i które przyniosą, mam nadzieję, istotną poprawę w zakresie powstrzymania nielegalnej migracji.
Mamy do czynienia, proszę państwa, ze zmianą zachowań migrantów, którzy są instruowani czy przygotowywani, zmuszani przez służby rosyjsko-białoruskie do zachowań coraz bardziej agresywnych, z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. To wszystko już wiemy. Dramatycznym i tragicznym tego przejawem była śmierć polskiego żołnierza, który spotkał się z takim właśnie zachowaniem. Od początku analizowaliśmy sposób działania polskich służb, żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy: czy jest on najbardziej optymalny, czy żołnierze i funkcjonariusze są należycie wyposażeni, jeżeli chodzi o ochronę osobistą, czy mają właściwe narzędzia powstrzymywania nielegalnej migracji. Skierowaliśmy ponad 2 miesiące temu dodatkowe siły policyjne na granicę, bo główny charakter zagrożeń to próba przekraczania granicy w agresywnym tłumie, który wyposażony jest w niebezpieczne narzędzia.
Taktyka stosowana przez blisko 3 lata nie była właściwa. Musimy działać w sposób zapewniający bezpieczeństwo żołnierzom i funkcjonariuszom, powstrzymywać tę migrację na odległość, z wykorzystaniem całego wachlarza środków przymusu bezpośredniego. W związku z tym w coraz większym zakresie muszą tam działać żołnierze i funkcjonariusze bardzo dobrze przygotowani. Chodzi o samo wyposażenie, środki przymusu bezpośredniego, ale również zdolności w zakresie radzenia sobie z agresywnym tłumem, który jest wyposażony w niebezpieczne narzędzia. To się dzieje w tej chwili. Doprowadzimy to zadanie do końca. Obecnie zarówno żołnierze, jak i funkcjonariusze Straży Granicznej, ale przede wszystkim funkcjonariusze policji, którzy mają w tym zakresie największe doświadczenie, w garnizonach szkolą żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i sami, rekrutowani w całym kraju, służą na granicy.
Proszę państwa, to doświadczenie przekonuje nas, że już dawno powinno być to zrobione. Nie było, ale zrobimy to w najbliższym czasie.
Stworzymy specjalne oddziały Straży Granicznej, dedykowane do ochrony granicy, czego do tej pory wyraźnie brakowało. Cały pakiet działań, które podjęliśmy, podejmujemy i będziemy w najbliższym czasie podejmować, przekażemy do wiadomości państwu i opinii publicznej. Tak jak powiedział pan premier Kosiniak-Kamysz, myślę, że w tej sprawie specjalnie się nie różnimy, że jesteśmy w stanie działać w tej sprawie razem. Wy przez kilka lat tym się zajmowaliście...
(Głos z sali: A wy wtedy nas atakowaliście.)
...w tej chwili rząd koalicji 15 października podjął działania, które przed chwilą opisałem. Wierzę, że te działania poprzez poprawienie sytuacji prawnej żołnierzy i funkcjonariuszy będą nas łączyć, że jesteśmy w stanie to zrobić...
(Głos z sali: Jesteśmy inną opozycją od was.)
...w interesie państwa polskiego i bezpieczeństwa Polek i Polaków. Bardzo dziękuję. Zróbmy to. Tego wymaga sytuacja bezpieczeństwa naszego kraju. (Oklaski)