9. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej (druk nr 423).
10. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej (druk nr 424).
Bardzo dziękuję.
Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Rzeczywiście Prawo komunikacji elektronicznej to także bardzo istotne kwestie dla konsumentów. Ustawa przewiduje wdrożenie w Polsce usługi Advance Mobile Location, AML, o której mówił przed chwilą mój kolega Paweł Bliźniuk, za pomocą której precyzyjne dane lokalizacyjne pochodzące ze smartfona dzwoniącego na numer alarmowy 112 czy inny numer alarmowy są przekazywane do centrum powiadamiania ratunkowego. To niezwykle ważne chociażby na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, żeby dokładnie zlokalizować tego, kto wzywa pomocy. Ważne jest to, że dziać się to będzie w momencie, kiedy trwa połączenie z centrum powiadamiania ratunkowego, i że ta lokalizacja będzie podawana z dokładnością do 5 m, a nie do 1250 m, jak to się dzieje obecnie.
Nowe Prawo komunikacji elektronicznej dokonuje również wdrożenia dyrektywy RED, czyli chodzi o jeden typ ładowarki do wszystkich urządzeń. W pierwszej kolejności dotyczyć to będzie smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek, a w 2026 r. już wszystkich laptopów.
Kolejna istotna kwestia, która dotyczy konsumentów, z której się bardzo cieszymy, to kwestia umożliwienia konsumentowi podjęcia świadomej decyzji co do związania się umową, a tym samym dokonania wyboru najkorzystniejszej dla siebie oferty na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Umowy takie będą określać cenę usługi, okres obowiązywania usługi, warunki przedłużenia umowy i sposób zakończenia obowiązywania umowy oraz zostaną przedstawione w jasny i zrozumiały sposób. Ważne jest to, że dostawca usług komunikacji elektronicznej obowiązany będzie dostarczyć konsumentowi podsumowanie warunków umowy przed jej zawarciem, na jednej stronie, by te wszystkie warunki były jasne i czytelne, a niejasności, które będą pojawiały się w kontekście tej umowy, zawsze będą rozstrzygane na korzyść konsumenta.
To, co mówił też pan minister Michał Gramatyka - regulacja zastąpi aktualne zasady dochodzenia odszkodowań przez dostawcę usług i zlikwiduje fikcyjną ulgę. Każdy z nas, jak podpisuje jakąś umowę, to widzi, że tam jest duży rabat. Bardzo często jest tak, że przedsiębiorca udziela rabatu wyższego niż kwota, którą na danej umowie zarabia, a w przypadku jej rozwiązania oczekuje zwrotu tych pieniędzy.
Ostatnia kwestia - ustawa wprowadza także nowe uprawnienia dla konsumentów, którzy korzystają z usług przedpłaconych, czyli np. telefonów na kartę, w postaci możliwości otrzymania zwrotu pozostałych na koncie pieniędzy z doładowań w przypadku wygaśnięcia ważności konta.
Nowe przepisy premiują także operatorów za zastępowanie sieci miedzianych sieciami światłowodowymi. Jedną z korzyści jest oczywiście zapewnienie wysokiej jakości usług, ale także zmniejszenie, redukcja śladu węglowego poprzez obniżenie kosztów eksploatacji i odzyskiwanie surowców.
Zależy nam na tym, aby nad tym projektem ustawy procedować niezwłocznie, procedować w komisji, jak będzie trzeba - także w podkomisji, by móc przygotować jak najlepsze prawo. 2 tys. euro dziennie, 50 tys. euro dziennie Polska płaci kar za to, że tego prawa nie zdążyła jeszcze zaimplementować. Dziękuję bardzo.