Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa (druk nr 405).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Szanowni Państwo! Omawiany projekt ustawy wprowadza system kierowania bezpieczeństwem narodowym, w skład którego wchodzić mają wskazane organy państwa, w tym organy wykonawcze samorządu terytorialnego. Skąd wzięła się konieczność uchwalenia tej ustawy? Oczywiście z tego, że przyjęta z taką wielką pompą propagandową ustawa o obronie Ojczyzny ma luki, dziury i nie jest aktem kompleksowym. Wiemy o tym, że nie obejmuje ona regulacji w zakresie obrony cywilnej, jak również regulacji w zakresie systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym.
Mamy tutaj przedłożenie, które niestety nie jest pozbawione wad, dlatego pewnie trzeba będzie nad nim bardzo długo pracować. Chcę skupić się na jednym elemencie istotnym z punktu widzenia funkcjonowania struktur państwa, mianowicie właśnie na organach samorządu terytorialnego. Te regulacje w zakresie wykonywania przez te organy zadań są, delikatnie mówiąc, wielce niedoskonałe. Stąd pytania do projektodawcy: Dlaczego projektodawca nie zdecydował się na ujednolicenie przepisów odnoszących się do stanowisk kierowania z tymi już obowiązującymi, dotyczącymi powiatowych centrów zarządzania kryzysowego? Czy przyjęte przez projektodawcę rozstrzygnięcie oznaczać będzie utworzenie dodatkowych organów odpowiedzialnych za zarządzanie w sytuacjach kryzysowych? Oczywiście mówimy tutaj o poziomie samorządowym. Jak będzie wyglądać relacja pomiędzy już istniejącymi centrami zarządzania kryzysowego a systemem kierowania bezpieczeństwem narodowym? O tym też ta ustawa nie mówi. Czy zadania z zakresu systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym mają być realizowane przez wskazane w art. 2 ust. 1 ustawy (Dzwonek) organy wykonawcze samorządu terytorialnego - już kończę - działające, jak to określono w projekcie ustawy, w systemie stałych dyżurów, czy też ich kierowników, czyli starostów, marszałków?
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Poseł Dominik Jaśkowiec:
O tym z kolei stanowią art. 13 i 18 omawianego projektu. To ewidentne błędy legislacyjne. Dziękuję.