Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku (druki nr 347 i 391).
Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu PSL - Trzeciej Drogi w odniesieniu do rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku, który zawarty jest w druku nr 347.
Wysoka Izbo, dla przypomnienia: Polska sprawowała już prezydencję w ramach członkostwa w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r. Rada Ministrów obecnie przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
W pierwszej połowie 2025 r. Polska będzie sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Zaproponowane przepisy ustawy mają na celu wprowadzenie i wzmocnienie bezpieczeństwa podczas najważniejszych wydarzeń, które wiążą się właśnie z tym wydarzeniem. Chodzi także o usprawnienie przygotowań i przebiegu polskiej prezydencji, całego procesu przygotowawczego, który z tym wydarzeniem jest związany.
Dla przypomnienia, można uznać tę ustawę za specustawę. Podobne ustawy były przygotowywane w celu przeprowadzenia innych wydarzeń, np. szczytu północnoatlantyckiego, który odbywał się Warszawie w 2016 r., Światowych Dni Młodzieży również organizowanych w 2016 r. w Krakowie czy szczytu klimatycznego, który odbywał się ostatnio w Katowicach.
Do najważniejszych zadań prezydencji należy nie tylko prowadzenie formalnych prac na forach Rady Unii Europejskiej i jej organów wykonawczych, organizowanie różnych wydarzeń, ale również organizowanie wydarzeń o randze bardzo wysokiej, podczas spotkań przedstawicieli państw, rządów, ministerstw oraz spotkań roboczych na niższych szczeblach. Dlatego zadania, które będą wybiegały poza standardowe działania administracyjne i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, właśnie wymagały przygotowania tej specustawy.
Do najważniejszych rozwiązań tej ustawy należy m.in. to, że minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za zapewnienie współpracy i monitorowania działań wszystkich służb, które będą zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Jak państwo słyszycie i widzicie, istnieje wiele zagrożeń zdiagnozowanych i niezdiagnozowanych, dlatego wysoka sprawność w zakresie zapewnienia szeroko pojętego bezpieczeństwa podczas tego wydarzenia w Polsce ma ogromne znaczenie dla nas jako państwa, które to przewodnictwo będzie przygotowywało.
Właściwi wojewodowie będą również przygotowywać plany bezpieczeństwa i porządku publicznego w zależności od tego, gdzie wydarzenia będą odbywały się na terenie kraju, i będzie to dotyczyło właśnie tych najważniejszych oficjalnych spotkań w ramach prowadzonej prezydencji. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, Policja otrzyma czasową możliwość przetwarzania informacji, w tym danych osobowych, dotyczących osób i podmiotów, które będą uczestniczyły w wydarzeniach związanych z prezydencją lub współpracujących z ich organizacjami.
Wprowadzone również zostaną czasowe rozwiązania dotyczące zamówień publicznych, które będą udzielane w związku z organizacją wydarzeń w ramach polskiego przewodnictwa. Zamówienia te zostaną wyłączone z zasady jawności. Określone zostaną jednak zasady, na jakich opierać się mają te zamówienia, w szczególności dotyczące przejrzystości wyłaniania wykonawców, w tym zapewnienia bezstronności osób prowadzących te postępowania. Żeby była pełna kontrola nad tym, co będzie się działo w ramach ustawy o zamówieniach publicznych, która jest wyłączona z tego prowadzenia i organizacji całej procedury przygotowywania prezydencji, kontrole nad zleceniami i przebiegiem zamówień będzie sprawować Centralne Biuro Antykorupcyjne. Tak jak tutaj zostało wspomniane, zostały również złożone wnioski mniejszości, które były przedstawione na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, które odbywało się w maju.
Natomiast, szanowni państwo, chciałam z tego miejsca powiedzieć, że organizowanie przewodnictwa i prowadzenie przewodnictwa w Unii Europejskiej przez Polskę to jest wielka szansa dla naszego kraju, aby narzucić również swoją retorykę w zakresie zarówno działań gospodarczych, jak i działań związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem na terenie całej Europy. To wymaga od nas ogromnego zaangażowania, ale i odpowiedzialności. Dlatego z tego miejsca zwracam się gorąco do wszystkich sił politycznych, które działają na polskiej scenie politycznej, aby rozumnie i zgodnie te działania prowadzić, bo to jest działanie również w ramach zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego całego naszego kraju. Dlatego z tego miejsca gorąco o to apeluję. Jako klub PSL oczywiście udzielimy poparcia tej ustawie, mając nadzieję, że całe wydarzenie zostanie przeprowadzone sprawnie, skutecznie i bezpiecznie. Bardzo dziękuję. (Oklaski)