Pytania w sprawach bieżących.
Panie Ministrze! Zbiornik czy Jezioro Rożnowskie to jedno z najpiękniejszych, ale też najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Małopolsce, dramatycznie zdegradowane. Z różnych powodów: z jednej strony zaśmiecenia, z drugiej strony wieloletniego zamulenia, któremu w żaden sposób nie przeciwdziałano. W minionym roku liczne grono mieszkańców okolicznych gmin złożyło petycję do różnych instytucji, w tym do rządu i do Sejmu, postulującą rozpoczęcie prac nad rewaloryzacją tego zbiornika i zawierającą propozycję czy sugestię, że Tauron, czyli właściciel czerpiący zyski z elektrowni, mógłby jakąś część swoich zysków - tam była mowa o 2% - przeznaczyć na ratowanie tego zbiornika. Ta petycja trafiła do Sejmu, a następnie kilkudziesięciu posłów, nie tylko z Małopolski, bo to jest problem też innych zbiorników w kraju, wystąpiło do rządu z postulatem zajęcia się tą sprawą. W ostatnich miesiącach funkcjonowania rządu Mateusza Morawieckiego ta sprawa została, z tego, co wiem, jakoś podjęta.
Moje pytanie: Czy dziś, w nowej sytuacji, jest jakaś szansa na to, żeby to ważne miejsce z punktu widzenia turystyki i dochodów okolicznych gmin mogło zostać (Dzwonek) przywrócone do stanu używalności?
Pytania w sprawach bieżących.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Bardzo dziękuję za to pytanie. Przedstawię kilka informacji, a potem postaram się odpowiedzieć na te kwestie, które pan marszałek był uprzejmy poruszyć w swoim wystąpieniu.
Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Dunajec w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Pełni funkcję energetyczną, przeciwpowodziową. Na zaporze działa elektrownia o mocy 50 MW zarządzana przez Tauron Ekoenergia.
Chcę powiedzieć, panie marszałku, że były podjęte działania w wyniku tej petycji, ale te działania sprowadziły się do tego, że przeprowadzono kontrolę na tym zbiorniku. Ta kontrola odbyła się w czasie, kiedy szefem RZGW w Krakowie był pan Radosław Radoń, prezesem Wód Polskich - Krzysztof Woś, ministrem infrastruktury do spraw gospodarki wodnej - Marek Gróbarczyk, a ministrem infrastruktury - Alvin Gajadhur. W tym czasie tę kontrolę przeprowadzono. Jest protokół z 12 grudnia 2023 r. i z tego protokołu wynika, że stan techniczny jest dobry, stan bezpieczeństwa pod względem mechanicznym też nie stwarza żadnych zagrożeń dla mieszkańców. W związku z tym teza, że tu jest katastrofalna sytuacja, nie znajduje odzwierciedlenia w tym protokole, podpisanym w czasie, kiedy był poprzedni rząd.
Postarałem się oczywiście wejść troszeczkę głębiej w temat, dlatego wystąpiłem... Ten protokół jest oczywiście do wglądu, panie marszałku, można go zobaczyć, ale wydaje mi się, że nie ma podstaw do tego, żeby podważać jego wiarygodność. Wystąpiłem również do Tauronu z prośbą o przygotowanie informacji, co dzieje się w tym zakresie. Tauron potwierdza, że sytuacja na zbiorniku rożnowskim jest dobra, że stan urządzeń jest dobry co do zasady, stan niektórych urządzeń dostateczny, ale zapewnia jego dalsze bezpieczne użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.
Chcę również podkreślić - to wynika z tego pisma, które skierował do mnie Tauron - że spółka ponosi jednak dodatkowe koszty, które są związane z usuwaniem zanieczyszczeń powstających wskutek naturalny oraz wskutek aktywności ludzkiej, które przepływają do zbiornika z pobliskich gmin, z miejscowości leżących wokół, a nawet ze Słowacji. Jest to kilkaset ton odpadów rocznie, które spółka Tauron utylizuje.
Rozumiem teraz ideę - o niej nie słyszałem - dotyczącą przekierowania 2% środków finansowych na rzecz lokalnej społeczności, na rzecz utrzymania lepszej sytuacji wokół tego zbiornika. W związku z tym postaram się ten temat sprawdzić i państwu wnioskodawcom udzielić odpowiedzi na piśmie.
Pytania w sprawach bieżących.
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Tak jak pan wspomniał, ten zbiornik ma zadanie przeciwpowodziowe, to też elektrownia. Ale zwracamy uwagę, że to jest także miejsce wcześniej bardzo wykorzystywane turystycznie i wbrew temu, co pan mówi - że Tauron odpisał, że wszystko jest w porządku, że taki jest raport - wystarczy pojechać nad to jezioro i zobaczyć, ile tam śmieci. Mieszkańcy apelują o rekultywację zbiornika, która jest konieczna. Konieczne jest sprzątanie na bieżąco tych śmieci, ale ze względu na to, że to jezioro jest trochę zabrudzone, opadają wody i są plany głównie przeciwpowodziowe i te dotyczące wykorzystania odnośnie do produkcji energii, gminy nie mogą czerpać dochodów z turystyki, nie można tego jeziora w pełni udostępnić. I właśnie prośba, prośba też mieszkańców, aby Tauron dzielił się z okolicznymi gminami, ale też aby uwzględnić walor turystyczny, żeby to jezioro mogło być wykorzystywane (Dzwonek), bo to jest nasza perełka w tamtym rejonie. Bardzo proszę, panie ministrze, o zajęcie się tym tematem.
Pytania w sprawach bieżących.
Bardzo dziękuję, panie marszałku.
Szanowni Państwo! Szanowna Pani Poseł! Prawda jest taka, że był czas, ostatnie 8 lat, żeby zająć się tym tematem. Nie można w tej chwili przerzucać tej odpowiedzialności na obecne władze spółki czy na obecną administrację, skoro w tym zakresie te działania w ostatnich 8 latach nie zostały podjęte. Chcę podkreślić, że to za czasów państwa rządów odbyła się kontrola tego zbiornika, ja nie mam wątpliwości co do protokołu. Jeżeli państwo macie te wątpliwości, mogę je przekazać, może być jeszcze raz przeprowadzona taka kontrola, aczkolwiek wydaje mi się, że nie ma podstaw do podważania wiarygodności tych dokumentów w tym czasie, kiedy te osoby, o których mówiłem wcześniej, sprawowały funkcje kierownicze.
Do tego elementu, o którym mówił pan marszałek Terlecki, odniosę się w formie pisemnej. Dziękuję uprzejmie.