Oświadczenia.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Oświadczenie to kieruję w obronie krzyża. Obowiązujący w większości krajów europejskich system prawny dopuszcza wywieszanie krzyży w budynkach instytucji publicznych, co traktowane jest jako istotny element wolności manifestowania swych przekonań religijnych i jedno z podstawowych praw człowieka. Krzyż, symbol chrześcijaństwa i znak zbawienia człowieka, powrócił na ściany szkół i instytucji publicznych po przemianach w 1989 r. Jego obecność w przestrzeni publicznej wydawała się w Polsce czymś naturalnym. Niestety Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom zakazuje eksponowania symboli religijnych na biurkach. Opublikowano wewnętrzne wytyczne, które mają obowiązywać wszystkich pracowników. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na coś takiego nie może być naszej zgody. Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Na koniec słowa św. Jana Pawła II: ˝Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w Waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie˝.
Czyżby Rafał Trzaskowski zapomniał (Dzwonek), że chrześcijaństwo to jeden z fundamentów naszej cywilizacji, obok rzymskiego prawa i filozofii greckiej? A może to realizacja zapowiedzi posła Nitrasa co do opiłowywania katolików, tyle że tym razem z najważniejszego symbolu, jakim dla nas, katolików, jest krzyż.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Poseł Władysław Kurowski:
A przecież poeta pisał: ˝Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem/ Polska jest Polską, a Polak Polakiem˝. Dziękuję bardzo. (Oklaski)