Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (druki nr 318 i 401).
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Regulacje prawne dotyczące BHP w zakresie czynników rakotwórczych i mutagennych w zakładach pracy są bardzo ważne i potrzebne, bo poprawiają sytuację zatrudnionych pracowników. Pracownicy pracujący w kontakcie z toksycznymi substancjami są zatrudnieni w zasadzie we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki, a przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, a także w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych.
Zmiana Kodeksu pracy, o której dziś dyskutujemy, odnosi się do implementacji nowego zakresu dyrektywy dotyczącej ochrony pracowników. Do tej pory unijne przepisy obejmowały jedynie substancje rakotwórcze i mutagenne. Obecnie obejmują również substancje działające szkodliwie na rozrodczość. Stanowi to ważny krok naprzód w kierunku ochrony milionów pracowników Unii Europejskiej narażonych na działanie tych substancji, przyczyn nowotworów, niepłodności, poronień lub wad rozwojowych płodu.
Projektowana ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy pozwoli również na wydanie rozporządzenia przez Ministerstwo Zdrowia, umożliwiając obok wdrożenia dyrektywy objęcie ochroną pracowników pracujących w narażeniu na działania substancji chemicznych i mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu reprotoksycznym. Myślę, że warto zwrócić uwagę na fakt, że Kodeks pracy wprowadza w naszym kraju normy, które zapewniają minimalną ochronę i minimalne rozwiązania, co nie oznacza, że pracodawcy nie mogą stosować lepszych rozwiązań.
Przepisy, o których dziś dyskutujemy, są skierowane do pracodawców prowadzących działalność związaną z występowaniem czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i pozwolą na podjęcie przez nich odpowiednich działań ograniczających stopień tego narażenia przez odpowiednie wykorzystanie osiągnięć nauki i techniki. Ważne zadanie stoi również przed Państwową Inspekcją Pracy, która będzie kontrolowała wdrożenie powyższych zmian, ale również badała ich przestrzeganie. Ponieważ zmiany przepisów będą prowadziły do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, klub Prawa i Sprawiedliwości popiera ten projekt ustawy. Dziękuję bardzo.