Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Romuald Ajchler krytykuje pośpiech przy ustawie o rolnictwie

Romuald Ajchler krytykuje pośpiech przy ustawie o rolnictwie

Romuald Ajchler w wystąpieniu z 13 stycznia 2012 r. skrytykował pośpiech Wysokiej Izby przy procedowaniu projektu ustawy dotyczącej rolnictwa i zapowiedział, że Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie będzie za nią głosował. Podkreślił, że klub wspierał prace nad ustawą przez ponad 14 miesięcy i wnosił propozycje, które – jak mówił – zostały uwzględnione przez ministra rolnictwa.

Stanowisko klubu


- Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie będzie głosował za ustawą. Klub deklarował gotowość poprzeć projekt pod jednym warunkiem dotyczącym sytuacji rolników od 4 lutego 2012 r., związanym z opłatami za usługi medyczne i rekompensatami za leki.

Udział klubu w pracach nad ustawą


- Ajchler przypomniał, że klub przez ponad 14 miesięcy podpowiadał kierunek prac nad ustawą i zgłaszał propozycje. Według niego minister rolnictwa opracował projekt zgodnie z tymi sugestiami.

Zarzuty wobec procedury legislacyjnej


- W wystąpieniu krytykował nagłe opracowanie projektu w ostatnich trzech dniach i zamiar uchwalenia go na jednym posiedzeniu. Apelował o odrzucenie projektu i przygotowanie porządnej ustawy, która zadowoli przede wszystkim rolników, a nie tylko polityków.

Romuald Ajchler — kadr z przemówienia: Romuald Ajchler krytykuje pośpiech przy ustawie o rolnictwie (13.01.2012)

Apel o poszanowanie prawa


- Ajchler podkreślił, że chodzi o poszanowanie prawa i o to, by nie lekceważyć rolników. Zwrócił się także do premiera, mówiąc, że dyskusja nie dotyczy pojedynczej złotówki, lecz zasady stanowienia prawa.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Romuald Eichler z Klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Panie Marszałek, Wysoka Izbo, otóż stanowisko Klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej wygłosiłem podczas pierwszego i drugiego czytania, omawiając tą ustawę. I one w tamtym czasie wychodziło naprzeciw rolnikom idące w tym kierunku, aby poprzeć, klub chciał poprzeć tą ustawę pod jednym warunkiem. Iż od 4 lutego 2012 roku rolnicy musieliby płacić za usługi medyczne, czy nie mieliby rekompensaty za leki. Niemniej jednak okazało się, że ta ustawa nie musi być uchwalona. W związku z powyższym Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie będzie głosował za ustawą, na której przygotowanie mieliście czas, Wysoka Izbo, ponad 14 miesięcy. Klub podpowiadał całe te 14 miesięcy, w którym kierunku należy tę ustawę opracować. I minister rolnictwa opracował zgodnie z naszą sugestią i wziął pod uwagę te propozycje, które zgłaszaliśmy. Z nie wiadomo jakich powodów opracowaliście Knot w ostatnich trzech dniach i na jednym posiedzeniu ta ustawa ma być uchwalona. Ja proponuję Wysokiej Izby, aby odrzucić ten projekt ustawy. Opracować porządną ustawą, w której będą zadowoleni nie tylko politycy, ale także i przede wszystkim rolnicy. I nie chodzi, panie premierze, o tą jedną złotówkę i wygadywanie rolników, że nie płacą. Nie chodzi o to, ale chodzi o poszanowanie prawa, chodzi o to, żebyśmy stanowili prawo, a nie lekceważyli go. Dziękuję bardzo.