Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (druki nr 311 i 388).
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Panie Posłanki! Panowie Posłowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska mam przyjemność zaprezentować stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw z druku nr 311. Podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego po posiedzeniu 9 maja przedstawiła efekty swoich prac Komisji Finansów Publicznych. Skutkiem prac podkomisji oraz komisji jest sprawozdanie z druku nr 388, nad którym obecnie debatujemy.
Procedowany projekt ustawy w głównej mierze ma za zadanie wprowadzenie do polskiego porządku prawnego postulatów unijnych, które dotyczyły zwiększenia dostępności danych dotyczących dochodów uzyskiwanych przez podatników za pośrednictwem platform cyfrowych. Ustawa odpowiada również na problem zbyt niskiej skuteczności współpracy administracji podatkowych państw członkowskich. Od pierwotnego projektu ustawy przedstawionej przez Radę Ministrów w głównej mierze różnią to sprawozdanie zmiany o charakterze językowym i legislacyjnym, które miały na celu doprecyzowanie zapisów ustawowych. Dzięki temu ustawa będzie bardziej czytelna dla obywateli.
Posłowie PiS zgłaszali pomysły dotyczące wyłączenia z obowiązku sprawozdawczego działalności rolników, którzy prowadzą inną działalność, taką jak m.in. agroturystyka. Pragnę państwa zapewnić: obowiązek sprawozdawczy, który nakłada ta ustawa, nie będzie dolegliwy. Żadnemu przedsiębiorcy nie stanie się krzywda. Nie przybędzie obowiązków. My jedynie chcemy ograniczać luki podatkowe, które do dziś pozwalały na niepłacenie podatków. Rolnikom te poprawki tak naprawdę nie służyłyby. Po co wyłączać jedną grupę i stawiać ją w bardziej uprzywilejowanym miejscu? Chyba tylko po to, aby wywołać kolejne podziały wśród społeczeństwa. Ale Prawo i Sprawiedliwość było liderem w tworzeniu podziałów. Poseł Kaczyński wygłosił słynne: my i oni tam. Potem było tylko gorzej: gorszy sort, szczujnia Kurskiego itd. Ale dosyć tego. Nic nie dadzą w tym momencie zagrania PR-owe, które mają pokazać podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego zabieganie o wymyślony w tym przypadku interes rolników. Nad słusznym interesem rolników trzeba było się zastanawiać w momencie, kiedy wasz komisarz rolnictwa forsował zielony ład, ale wtedy godziliście się na wszystko bez refleksji, a teraz wykorzystujecie ich do cynicznej gry politycznej.
Szanowni Państwo Posłowie! Ostatnie lata przyspieszyły tempo transformacji cyfrowej. Rozwiązania cyfrowe pokazały nowe możliwości, m.in. w dziedzinie handlu w Internecie. Obecnie większość z nas korzysta z platform cyfrowych, zamawiając różnego rodzaju produkty. Rozumiem, część posłów Prawa i Sprawiedliwości ma złe doświadczenia z cyfryzacją. Serdeczne pozdrowienia dla pana posła Dworczyka, ale, drodzy państwo, ten projekt jest nowoczesny i pomoże zarówno przedsiębiorcom, jak i państwu polskiemu. Wszyscy chcemy, aby przedsiębiorcy byli równo traktowani, bez względu na to, czy zarabiają na sprzedaży w sklepie stacjonarnym, czy też w Internecie. Ta ustawa ma właśnie to na celu.
Obowiązek sprawozdawczy będzie spoczywał na platformie internetowej, nie na sprzedającym. Nie będzie się to wiązać z dodatkowymi obciążeniami. Rozumiemy przedsiębiorców i wiemy, jak wiele obowiązków spoczywa na nich obecnie. Nie zamierzamy tego potęgować.
W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składam cztery poprawki i proszę o ich uwzględnienie. Również zachęcam do poparcia ustawy wraz z naniesionymi poprawkami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)