Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 342).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W lutym br. jako Lewica apelowaliśmy o szybkie prace nad ustawą. Nie o przepisy tymczasowe, lecz o przepisy przejściowe. Dziękujemy bardzo za ten dokument, za to, że dostaliśmy go tak szybko. Apelowaliśmy o uproszczenie procedur pobytu oraz podjęcia pracy. Apelowaliśmy o wypracowanie spójnego programu pomocy i ochrony osób oraz włączenie ukraińskich dzieci do polskiego systemu edukacji w celu szybszej asymilacji. Wiemy, że to musi nastąpić, bo nie wiemy, jak długo potrwa ta wojna. Apelowaliśmy również o likwidację konieczności uzyskania zgody na pracę ze względu na regulacje polskiego rynku pracy, ze względu na poprawę płynności tego rynku pracy. Dziękujemy, panie ministrze, że tak szybko państwo zareagowaliście na nasze prośby.
Projekt ten uszczelnia system w obszarach, gdzie zdarzały się nadużycia, i bardzo dobrze. Doprecyzowuje przepisy dotyczące procedur uzyskania numeru PESEL, skraca ten termin - bardzo dobrze. Wygasza przywileje, które dzisiaj już nie są takie konieczne, one były potrzebne oczywiście bezpośrednio po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego, chodzi np. o likwidację 300 zł na żywność, obuwie i odzież. Dzisiaj pozostałe przepisy regulują tę sytuację w inny sposób, więc likwidacja tego przepisu jest dobrym posunięciem. Likwiduje konieczność uzyskania zgody na pracę, gdy osoba uzyskała zgodę na pobyt. To jest rozsądne, to jest logiczne. Osoba, która uzyskała zgodę na pobyt, właściwie automatycznie dzisiaj uzyskuje zgodę na podjęcie pracy i to upraszcza pewne ruchy dotyczące poszukiwania pracowników, ale też znalezienia się Ukraińców na polskim rynku pracy. Ratuje to też polskich przedsiębiorców, którzy, jak wiemy, dzisiaj poszukują usilnie w wielu obszarach, w wielu zawodach pracowników i właśnie ten rynek ze strony Ukrainy jest nam dzisiaj bardzo potrzebny. Upraszcza się dostęp lekarzy oraz lekarzy dentystów do zawodu dzięki decyzji tylko właściwie ministra zdrowia oraz przy zabezpieczeniu znajomości języka polskiego na poziomie B1 - i to jest bardzo dobry kierunek. Natomiast zarówno ci lekarze, dentyści, jak i pielęgniarki, którzy tego języka nie znają na takim poziomie, uzyskują dofinansowanie nauki tego języka. Chcemy rozszerzenia tych przepisów również na inne zawody.
Projekt reguluje pieczę zastępczą oraz częściowo rozwiązuje organizację pracy szkół. O to apelowaliśmy ze względu na to, aby ukraińskie dzieci mogły szybciej asymilować się w naszym środowisku. Ta ustawa gwarantuje też zabezpieczenie środków na podręczniki oraz na naukę języka polskiego, na dodatkowe zajęcia, i to jest ruch w dobrym kierunku.
Ustawa również daje możliwość cofnięcia zgody na pobyt stały ze względu na bezpieczeństwo lub obronność naszego kraju. To jest też dzisiaj bardzo ważne, ponieważ widzimy, w jaki sposób nasz kraj jest inwigilowany. Wiemy o tym bardzo dobrze, że macki Wschodu są dosyć długie i zdarzają się sytuacje takie, że niepożądane osoby znajdują się w naszym kraju, uzyskują zgodę na pobyt, ale po pewnym czasie wiemy o tym, że współpracują na rzecz innych krajów. I ta możliwość cofnięcia zgody jest bardzo dobra.
Panowie z Prawa i Sprawiedliwości sugerują wygaszenie ustawy pomocowej. Szanowni państwo, wojna trwa, nie wiemy, jak długo ona jeszcze potrwa. Dzisiaj działania agresora rosyjskiego są bardzo nasilone. Walki zbliżają się do Charkowa, być może do innych większych miast. Nie wiemy, z jakim skutkiem, okolicznościami w najbliższym czasie będziemy musieli się zmierzyć. Bardzo dobrze, że ta ustawa jest kierunkowa, i myślę, że jeszcze niejednokrotnie będziemy nad nią pracować.
Klub Lewicy (Dzwonek) oczywiście będzie wnioskował za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)