Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 274 i 305).
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Szanowna Pani Minister! To ważny krok, ale pierwszy, jeśli chodzi o poprawę sytuacji materialnej pracowników socjalnych. Z danych wynika, że ok. 70% pracowników socjalnych otrzymuje pensje na poziomie płacy minimalnej. W trakcie prac wnieśliśmy poprawkę mówiącą o tym, że ten dodatek może być wypłacany właśnie w formie dodatku motywacyjnego, ale także, jeśli postanowi tak samorząd lub podmiot prowadzący na zlecenie samorządu dom pomocy społecznej, może być częścią wynagrodzenia. Tutaj decyzja należy do podmiotów prowadzących.
Natomiast jako przewodniczący stałej podkomisji do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi chciałbym zapytać przede wszystkim o te domy pomocy społecznej (Dzwonek), które są prowadzone przez organizacje pozarządowe i związki wyznaniowe. One alarmują, że ta sytuacja spowoduje odejścia i brak możliwości prowadzenia tych domów z powodu tego, że nie otrzymają tej pomocy, ale także z powodu niezaliczania ewentualnie wypłacanych z własnych środków dodatków do kosztów utrzymania.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Poseł Tadeusz Tomaszewski:
W związku z tym chciałbym zapytać o stanowisko rządu w tej sprawie, co dalej z tą kwestią.